Surowość, minimalizm, światło i przestrzeń – oto najważniejsze wyznaczniki stylu loftowego. Chcesz urządzić przedpokój zgodnie z jego zasadami? Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń w unikalnym industrialnym klimacie.
Styl loftowy w przedpokoju – co trzeba wiedzieć?
Geneza stylu loftowego sięga połowy lat 50. XX w. Wtedy właśnie w Nowym Jorku pojawiły się lofty, czyli mieszkania urządzane w opuszczonych fabrykach i magazynach. Pomieszczenia tego typu cechowały się specyficzną architekturą – dużą ilością wolnej przestrzeni, wysokimi sufitami z odsłoniętymi belkami, ogromnymi oknami oraz doskonale widocznymi elementami instalacji elektrycznej i wodociągowej. Z tej przyczyny styl loftowy najkorzystniej prezentuje się w wysokich, przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach.
Jeśli nasz przedpokój jest częściowo otwarty i połączony z kuchnią albo salonem lub przechodzi w szeroki korytarz z wysokim sufitem, zdecydowanie warto inspirować się rozwiązaniami industrialnymi. Co, jeśli mamy do dyspozycji znacznie mniejszy metraż? W takim wypadku możemy sięgnąć po loft w wersji soft – mniej surowy, ale równie efektowny.
Kolory ścian i podłogi w przedpokoju loftowym
Aranżacja przedpokoju w stylu loftowym to wbrew pozorom nietrudne zadanie. Możemy zostawić na swoich miejscach wszystkie te elementy, których żadna inna estetyka by nie dopuściła. Odsłonięte rury, stary grzejnik, kable przeciągnięte pod sufitem i niezakryte listwami nadają pomieszczeniu industrialny charakter. Ściany mogą mieć kolor biały lub szary, przy czym warto celować w przybrudzone odcienie. Stylowym elementem przedpokoju w stylu loftowym będzie nieotynkowana ściana z klasycznej czerwonej cegły. Na podłodze świetnie sprawdzą się duże płytki imitujące beton albo nawet… zwykła betonowa wylewka.
Styl loftowy lubi z zasady wnętrza monochromatyczne, czyli urządzone w odcieniach jednego koloru. Aby uniknąć nudy, stonowaną kompozycję szarości i bieli warto ożywić np. czerwonym dywanikiem. Jeśli zależy nam na złagodzeniu surowych akcentów, możemy ocieplić przedpokój, kładąc drewniane panele, ściany zaś pomalować na delikatny odcień beżu. Otrzymamy neutralne, eleganckie tło dla aranżacji loftowej w odsłonie soft.
Meble do przedpokoju w stylu loftowym
Meble do przedpokoju w stylu loftowym powinny być proste w formie i funkcjonalne. Ich najważniejszą ozdobą okaże się struktura materiału, z którego zostały wykonane. W surowych industrialnych wnętrzach pięknie wygląda drewno w ciepłym nasyconym kolorze (np. orzech), koniecznie z widocznym rysunkiem słojów, smugami i przetarciami. Równie dobrze sprawdzą się jednak meble o nowoczesnym, minimalistycznym designie, lakierowane na biało. Doceńmy rolę metalowych i szklanych elementów, które nawiązują do surowego klimatu hal fabrycznych.
Do umeblowania przedpokoju loftowego wybierzmy wąską szafkę-słupek i dopasowane do niej siedzisko-schowek na buty, nad którym powiesimy proste, metalowe wieszaki. Na mniejszej przestrzeni lepszą opcją będzie mebel do przedpokoju typu 3 w 1: szafka na buty, słupek z lustrem oraz panel z wieszakami i wysoką półką. Wybierając takie rozwiązanie, oszczędzimy sporo miejsca i nie zasłonimy dekoracyjnej ściany z cegieł. Wystrój uzupełnijmy praktycznymi dodatkami, takimi jak stolik z drewnianym blatem na metalowych nóżkach, gdzie będziemy odkładać klucze, notes z listą zakupów i inne drobiazgi, które chcemy mieć zawsze pod ręką.
Oświetlenie w przedpokoju loftowym
Oryginalne wnętrza loftowe miały duże, wysokie okna, były więc oświetlone przede wszystkim światłem naturalnym. Przedpokój, nawet częściowo otwarty, jest pomieszczeniem dość ciemnym, dlatego nie może obejść się bez kinkietu lub żyrandola. Warto wybrać model o nowoczesnym designie z metalową oprawą. Żarówki powinny być odsłonięte, ewentualnie częściowo zakryte gładkim błyszczącym kloszem. Jeśli mamy taką możliwość, powieśmy na ścianie małe lampki. Można zaczepić je na metalowych haczykach, a przewodu nie trzeba w żaden sposób maskować. Rewelacyjny efekt gwarantowany!