Salon czy kuchnia kojarzyły Ci się dotąd z rodzinną, domową przestrzenią, wypoczynkiem i wspólnymi posiłkami… Gdy jednak okazało się, że musisz pracować zdalnie – domowa przestrzeń zapełniła się sprzętem i firmowymi dokumentami. Jak ogarnąć ten chaos, oddzielając strefę prywatną od home office?
Wbrew pozorom istnieje bardzo wiele zawodów, które mogą wykonywać swoją pracę zdalnie. W obecnej sytuacji związanej z zagrożeniem pandemią koronawirusa liczba osób pracujących w domu znacznie się zwiększyła. Jeśli należysz do tej grupy, warto zatroszczyć się o odpowiednią organizację przestrzeni do pracy w domu. Nie musi to być od razu domowa rewolucja – jest oczywiste, że nie każdy może pozwolić sobie na to, by wygospodarować oddzielne pomieszczenie do pracy.
Jeśli nie jest to możliwe, funkcję domowego biura przejmuje salon, jadalnia, a nawet kuchnia. Warto znaleźć w tych pomieszczeniach osobny kącik, który będzie służył wyłączne spełnianiu obowiązków służbowych oraz – w miarę możliwości, przynajmniej umownie – zostanie oddzielony od pozostałej części pomieszczenia, w której przebywa reszta rodziny (lub która kojarzy się z czasem wolnym). Pomogą w tym funkcjonale meble do biura domowego, a także niezbędne akcesoria. Poznaj sprytne rozwiązania!
Biur(k)owy kącik
Podstawą domowego kącika do pracy zdalnej jest oczywiście stół lub biurko, przy którym pracujesz. Ze względów organizacyjnych, jak i zdrowotnych, nie jest najlepszym pomysłem praca na kanapie czy fotelu z laptopem na kolanach. Jeśli nie możesz wykorzystywać stołu, który już masz w salonie czy jadalni (bo np. w ciągu dnia korzystają z niego inni domownicy) – najlepiej zdecyduj się na osobne biurko. Dobrze, jeśli jego wygląd koresponduje z designem mebli, które już masz w salonie. Nie musi to być typowy “biurowy” mebel z szafkami i szufladami. Możesz wybrać np. eleganckie biurko w stylu vintage czy minimalistyczne biurko-stolik inspirowane klimatem retro. Jest bardzo uniwersalne, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do wielu domowych aranżacji, bez wrażenia niespójności i chaosu.
W salonie czy jadalni zaadaptowanej na domowe biuro warto wygospodarować osobny kącik na ustawienie biurka – najlepiej dobrze doświetlony, przodem do okna. Dobrą zasadą jest także siedzenie przodem do drzwi wejściowych – wówczas nie będziesz się odwracać i rozpraszać za każdym razem, gdy ktoś wejdzie do salonu. Ustal z domownikami, która część pomieszczenia jest Twoją strefą wydzieloną do pracy. Staraj się nie przebywać w niej poza wyznaczonymi godzinami (np. 8-16) – pozostały czas poświęć dla rodziny. Odpowiednie ustawienie biurka może stanowić właśnie “linię graniczną” pomiędzy strefą “rodzinną” a “służbową”.
Zobacz to w nowym świetle!
Ważnym elementem domowego biura jest odpowiednie oświetlenie. Oczywiście może to być typowa, klasyczna lampka biurkowa. Jeśli jednak “szkolny” model niekoniecznie pasuje do wystroju Twojego salonu – wybierz bardziej stylowe rozwiązanie. Doskonałym pomysłem może być np. nowoczesna lampa stołowa-reflektor w pastelowm kolorze. Świetnie komponuje się z drewnianymi meblami w stylu retro i vintage, jak również z nowoczesnym biurkiem z białym blatem.
Goście w domowym biurze – wygoda i dobry styl
Masz pracę, która wymaga podejmowania gości w domowym biurze? Naprzeciw Twojego biurka warto wówczas ustawić wygodny i stylowy fotel, który będzie miejscem dla nich. W “czasie wolnym” fotel z pewnością przyda się w salonie i będzie spełniał swoje standardowe funkcje. Od czasu do czasu, kiedy znudzi Ci się siedzenie przy biurku, możesz także rozsiąść się w nim wygodnie i zrelaksować. Jeśli zależy Ci na urozmaiceniu wystroju, postaw na fotel, który będzie wyrazistym akcentem w pomieszczeniu – np. w oryginalnym kształcie lub kolorze. Elegancki wygląd gwarantują np. fotele tapicerowane stylową, aksamitną tkaniną.
Zadbaj o estetykę domowego biura
Domowy kącik biurowy powinien być miejscem nie tylko dobrze zorganizowanym, ale także estetycznym. Warto połączyć obie te funkcje, stawiając np. na stylowe akcesoria do przechowywania. My proponujemy designerskie metalowe półki, które doskonale sprawdzą się umieszczone na ścianie nad biurkiem. W zasięgu ręki możesz przechowywać na nich np. książki, dokumenty czy biurowe akcesoria. Pamiętaj, że nie wszystko musi być “na widoku” – drobiazgi (kable, długopisy) możesz przechowywać w kubkach, koszyczkach czy małych pudełkach, które pomogą Ci je sprytnie posegregować. Półka-klatka to także doskonałe miejsce do wyeksponowania zielonych roślin, których obecność w domowym biurze działa dobroczynnie.