Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez lekarzy, sezon na złamania kości jest przez cały rok. Pewne natężenie zgłoszeń notuje zimą oraz latem poradnia ortopedyczna Katowice, zapewne jak każda, tego rodzaju placówka. Złamania spowodowane są wówczas upadkami podczas jazdy na łyżwach, sankach czy deskorolkach.
Równie często, niestety, zdarzają się wypadki w domu np. podczas prac na drabinie. Upadki grożą każdemu, jednak wraz z wiekiem, zwiększa się ich częstotliwość oraz prawdopodobieństwo uszkodzenia kości.
Złamanie kości ramiennej
Ze względu na położenie kości, złamania kości ramiennej stanowią mały procent wszystkich złamań. Najczęściej zdarza się ono ludziom w podeszłym wieku, podczas potknięć czy nawet na skutek upadku z łóżka.
Ze względu na lokalizację można wyróżnić trzy rodzaje złamań kości ramiennej:
– część bliższa – charakterystyczny jest tu ból i obrzęk barku oraz trudności w wykonywaniu ruchów,
– część środkowa (trzon) – w tym przypadku obserwuje się oprócz bólu i obrzęku, deformację ramienia,
– okolica dalsza – oznacza dla poszkodowanego bolesne ograniczenie ruchomości, ból i obrzęk stawu łokciowego.
W celu postawienia diagnozy, specjalista zleci RTG. Najlepiej, by zdjęcie ocenił lekarz ortopeda katowice lub w innym ośrodku, oferującym wybór specjalistów w tej dziedzinie.
Leczenie
W zależności od rodzaju złamania, leczenie może mieć inny przebieg.
W przypadku złamania części bliższej, koniczyna wymaga unieruchomienia, np. w ortezie na okres około 4-6 tygodni. Złamania z przemieszczeniem leczy się operacyjnie wstawiając płytkę tytanową. Złamania części trzonowej można leczyć z pomocą ortezy lub gipsu. Jeśli złamaniu ulega część na wysokości stawu łokciowego, u dzieci stosuje się opatrunek sztywny ramienno-dłoniowy przez około 4 tygodnie. U dorosłych niestety, często konieczne jest leczenie operacyjne.
Ortopeda Katowice – kontrola po badaniu
Każdy pacjent powypadkowy, trafiający na SOR, każdorazowo, otrzymuje skierowanie na wizytę kontrolną. Placówką, do której należy się zgłosić, jest poradnia ortopedyczna Katowice, lub inna lokalizacja w zależności od preferencji. Na wizycie kontrolnej lekarz może zlecić dodatkowe prześwietlenie, by upewnić się czy nie doszło do przemieszczenia kości. Zaordynuje również leki przeciwbólowe oraz zdecyduje, przez jaki czas koniczyna wymaga unieruchomienia.
Kolejna wizyta jest zalecana po rozpoczęciu rehabilitacji, lekarz wówczas oceni do jakiego rodzaju uszkodzeń doszło i pomoże w dojściu do formy.