Automatyka budynkowa i technologia inteligentnego domu – oszczędź nawet 30% zużywanej energii w budynku

0
2254
Automatyka budynkowa i technologia inteligentnego domu – oszczędź nawet 30% zużywanej energii w budynku

To, co dziś wydaje się odległą przyszłością, może stać się czymś powszednim, szybciej niż myślimy. Warto podążać z nurtem postępu technologicznego szczególnie tam, gdzie daje on tak wiele każdemu użytkownikowi. Takim przykładem jest właśnie automatyka budynkowa, która oferuje coraz większe możliwości.

Automatyka budynkowa, czyli wydatki pod kontrolą

Sporo osób, gdy chodzi o instalacje w domu, porusza się nieco po omacku. Dzieje się tak, ponieważ manualne skoordynowanie wszystkich systemów i zastosowanie optymalnych ustawień wymaga czasu i zaangażowania ze strony właściciela nieruchomości. Tymczasem, możliwości, jakie obecnie oferuje automatyka budynkowa, są na tyle zaawansowane, że można z bardzo dobrym skutkiem, a do tego przy niewielkim nakładzie czasu zmniejszyć wydatki. Automatyka budynkowa firmy Zamel jest tego przykładem. Pozwala stworzyć inteligentny dom, który ułatwi nam codzienne funkcjonowanie i przyniesie oszczędności. Warto przybliżyć, jak to działa w praktyce, chociażby na przykładzie ogrzewania budynku.

Inteligentne sterowanie temperaturą

Nie jest niczym zaskakującym stwierdzenie, że aby mówić o komfortowych warunkach cieplnych w domu oraz o ekonomicznym podejściu do tematu nie sposób tak po prostu ustawić jeden tryb grzania, który sprawdzi się zawsze. Nie jest to takie proste, ponieważ należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, zwykle w domu nie przebywamy cały czas, a raczej w mniej lub bardziej stałych godzinach. Możliwość uruchamiania systemu grzewczego na chwilę przed naszym przyjazdem sprawia, że nie musimy wracać do wyziębionego mieszkania. Po przyjściu nie ustawiamy grzania na maksymalną moc, tylko po to, aby jak najszybciej poczuć przyjemne ciepło, to oczywiście nie jest ekonomiczne.

Poza tym, sterowanie ogrzewaniem to także możliwość ustawiania różnych temperatur w danych pomieszczeniach zależnie od potrzeby. Nie można także nie wspomnieć o bardzo przydatnych czujnikach, które dostarczają do systemu wiele przydatnych danych. Warto dowiedzieć się, jak wygląda sterowanie bezprzewodowo ogrzewaniem prosto z ekranu smartfona.

Inteligentny dom i dokładne dane

W momencie, gdy wszystkie informacje są zbierane przez system można je z powodzeniem wykorzystać do ekonomicznego zarządzania budynkiem. Pomiary pozwalają przewidywać, ale także ograniczać niepotrzebne wydatki. Przydatne może być także porównanie zużycia energii na przestrzeni czasu, co pozwala zauważyć pewne tendencje.

Nie da się ukryć, że inteligentne domy to kierunek, w którym podążać będą inwestorzy w najbliższym czasie. Argument energooszczędności powinien skutecznie przekonać do wykorzystania tego typu rozwiązań w swoim lokum. Natomiast wygoda jest także zaletą, obok której nie można przejść obojętnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here