Jak kupić swoją pierwszą wędkę? Poradnik dla początkujących

0
1018
wędka

Wędkarstwo to hobby uprawiane przez wszystkie pokolenia. Wielu rozpoczyna swoją przygodę z wędkarstwem jeszcze w dzieciństwie, uczestnicząc w połowach swoich rodziców lub dziadków. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz wbrew pozorom fascynująca rozrywka. Jeśli przygotowujesz się do zakupu swojej pierwszej wędki – zapraszamy do krótkiego wprowadzenia, w którym podpowiemy na co zwrócić uwagę oraz jakie rodzaje wędek znajdziesz w sklepach.

O wyborze wędki dla początkujących wędkarzy

Wędkowanie to bardzo rozległa sztuka. Wraz z jej praktykowaniem będziesz zdobywał doświadczenie oraz sam ocenisz, jaki dokładnie sposób wędkowania i rodzaj używanych wędek odpowiadają ci najbardziej. Na początek jednak warto spróbować metody spławikowej, do której potrzebować będziesz wędki spławikowej. Jest to wędka o dość prostej konstrukcji, w której najważniejszymi elementami są wędzisko, linka, haczyk, obciążenie oraz sygnalizator brania. W niektórych wędkach spławikowych występuje również kołowrotek.

Do pozostałych elementów wyposażenia należeć będą między innymi: przynęty, żyłka, podpórka na wędkę, siedzisko, siatka lub pojemnik na złowione ryby. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie oraz dodatki – takie jak polaryzacyjne okulary wędkarskie.

Rodzaje wędek dla początkujących

Początkujący wędkarze najchętniej korzystają z trzech rodzajów wędek. W pierwszej kolejności jest to wędka teleskopowa, której elementy można wysuwać i chować w sobie. Jej obsługa jest prosta, a transport stosunkowo łatwy.

Wędki segmentowe są złożone z kilku osobnych części. Są równie lekkie i łatwe w transporcie co wędki teleskopowe, jednak mniej wygodne w czasie składania i rozkładania. Ich zaletą jest natomiast większa stabilność oraz lepsza akcja w czasie połowu.

Wędki jednoczęściowe są dłuższe niż poprzednie. Dzięki braku łączeń, są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. To właśnie łączenia stanowią słabe punkty w przypadku poprzednich wędek.

Pod kątem przeznaczenia, polecamy sięgnąć po wędki typu bat. Są to wędki dość długie (od 3 do kilkunastu metrów), pozbawione kołowrotka oraz z żyłką przymocowaną do szczytówki. Baty są przeznaczone do łowienia ryb niedużych oraz średnich rozmiarów.

Bardziej zaawansowanym wędkarzom polecamy spróbować połowu wędką typu tyczka lub wędką spinningową bądź karpiową.

Warto jednak pamiętać o prostej zasadzie. Na początek, należy korzystać z wędek prostych w obsłudze oraz o prostej konstrukcji. Dzięki nim będziemy mieli większą kontrolę w czasie połowu.

Akcja wędek dla początkujących

Oprócz powyższych, warto także zwrócić uwagę na istotny parametr, jakim jest akcja danej wędki. Oznacza ona stopień odkształcenia wędki w czasie połowu. Wędki bardzo sztywne oznaczane są literami A i B – pozwalają na precyzyjne rzuty oraz szybkie zacięcia. Nie są jednak polecane dla niewprawionych wędkarzy.

Wędki półparaboliczne – oznaczone literą C – są łatwiejsze w holowaniu złowionej ryby. Dobrze amortyzują błędne i zbyt gwałtowne ruchy początkujących wędkarzy.

Wędki o akcji półparabolicznej oznaczone są literą D. Wędki takie nie pozwalają na błyskawiczne zacięcie, a jej obsługa wymaga dużego refleksu. Ich zaletą jest niskie ryzyko utracenia ryby, która już nadziała się na haczyk.

Ostatni typ wędek to te o akcji progresywnej. Pozwalają na zmianę sposobu jej zachowania w czasie akcji szczytowej oraz w czasie holowania. 

Sezon na sandacza i szczupaka – jaką wędkę wybrać?

Sandacz i szczupak to ryby niezwykle popularne w naszym kraju. Są dość dużych rozmiarów, co czyni je atrakcyjną zdobyczą. Szczupak jest gatunkiem występującym przez cały rok, choć nie należy go łowić w okresie lęgowym (czyli przez pierwsze 4 miesiące roku). Sandacza szczególnie łatwo jest złowić rano oraz wieczorem.

Przedstawiciele obu wspomnianych gatunków mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów – lub więcej. Dlatego do ich łowienia potrzebna będzie dobrej jakości wędka – z długim, solidnym wędziskiem, ważąca ponad 10 kilogramów. Warto też zaopatrzyć się z ciężkie przynęty, które w przypadku szczupaka, jak i sandacza stanowią nieodłączną pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here