Studia podyplomowe a magisterskie – co wybrać?

0
2287
Studia podyplomowe a magisterskie – co wybrać?

Nie wszystkie osoby chętne są rozpoczynać drugi stopień na studiach. Może być to związane z mało elastycznym grafikiem pracy, nietrafionym kierunkiem czy po prostu chęcią zmian. Brak rozpoczęcia studiów magisterskich wcale nie musi wiązać się z zakończeniem nauki. Dobrym wyborem mogą okazać się studia podyplomowe. Jakie są więc plusy kontynuowania edukacji w ten sposób?

Organizacja czasu i dyspozycyjność

Aby dostać się na studia podyplomowe, należy spełnić warunek, jakim jest zdobycie tytułu licencjata czy inżyniera. Jeśli decyzja padnie na dalsze studiowanie w formie podyplomówki, to warto dowiedzieć się o jej specyfice. Mocną stroną studiów podyplomowych jest to, że zajęcia są weekendowe. To pozwala na pełną dyspozycyjność w tygodniu. Można pójść do pracy na pełen etat bądź załatwić ważne sprawy w urzędzie czy u lekarza. Grupa Uczelni Vistula dobrze rozumie studentów, którzy zdecydowali się na ten typ prowadzenia zajęć (więcej na stronie https://www.vistula.edu.pl). Dlatego plan zakłada, że zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele. Taka forma dodatkowo nauczy lepszej organizacji czasu i dyscypliny. Warto też wspomnieć, że te studia trwają zazwyczaj 1 – 1,5 roku. Są zatem intensywnie prowadzone i nastawione na zdobywanie praktycznej wiedzy. Przedmioty mają pomóc w osiągnięciu lepszej pozycji na rynku pracy. Studia magisterskie charakteryzują się wolniejszym tempem przekazywania wiedzy, a wykłady mogą zostać zaplanowane w każdy dzień tygodnia. Będzie to dobra opcja dla tych, którzy nie spieszą się do pracy w pełnym wymiarze godzin lub chcą skupić się na rozwoju naukowym.

Wybór kierunków i Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych

Dużym plusem studiów podyplomowych jest szeroki wybór kierunków. Można wybierać spośród tradycyjnych i tych bardziej nowoczesnych. Najpopularniejszymi z nich są na pewno finanse, informatyka czy zarządzanie. Należy też zwrócić uwagę na specjalizacje, gdyż pozwalają dobrać temat przewodni zajęć do zainteresowań czy przedmiotu działalności. Dla przykładu, wyżej wymienione uczelnie z Grupy Vistula, oferują takie specjalizacje jak: strategiczne zarządzanie apteką, coaching dla menedżerów lub agent ds. cyberprzestępczości. Najważniejsze jest jednak otrzymanie Świadectwa Ukończenia Studiów Podyplomowych. Poświadcza ono zdobytą wiedzę i podniesieniu poziomu wykształcenia. Jest równie istotny co dyplomy wręczane na studiach magisterskich. Z powodzeniem można okazywać świadectwo na rozmowach kwalifikacyjnych czy dołączyć do portfolio.

Obie formy studiów – podyplomowe i magisterskie, będą dobrym wyborem, jeśli ktoś chce poszerzać swoją wiedzę. Te pierwsze prowadzone są w trybie zaocznym i ich zajęcia są skondensowane w dwa-trzy dni zamiast w środku tygodnia. Zapewniają dyspozycyjność i umożliwiają pracę w większym wymiarze godzin. Bez względu na to, który tryb się wybierze, to dokument ukończenia jest tak samo ważny. Na decyzję skłaniającą się ku studiom podyplomowym może wpłynąć przede wszystkim ich czas realizacji oraz bardziej sprecyzowane specjalizacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here