Jak rozmawiać z alkoholikiem?

0
1207
alkoholizm

Choroba alkoholowa to coraz częściej spotykane uzależnienie nie tylko wśród osób starszych, ale również wśród młodzieży i osób w średnim wieku. Przez społeczeństwo odbierana jest głównie stereotypowo, zmuszając do wyobrażenia sobie osób cierpiących na chorobę alkoholową często jako bezdomnych bądź wyjątkowo agresywnych.

Obecnie coraz więcej osób stara się uświadamiać społeczeństwo na ten temat, prowadząc otwarte dyskusje normalizujące to zjawisko. Dodatkowo w internecie oraz social mediach zauważyć można kolejnych psychoterapeutów i psychiatrów, którzy dzielą się tematem zdrowia psychicznego, w tym uzależnienia od alkoholu w obecnych czasach. Jednak dalej rzadko poruszany jest temat rozmowy osób z najbliższego otoczenia, w tym rodziny, z osobami uzależnionymi. Jak rozmawiać z alkoholikiem? Jak wesprzeć go w rozpoczęciu procesu zmiany w swoim życiu?

Osoby uzależnione często trzymają w sobie nieprzyjemne uczucia, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Sam problem z alkoholem rzadko bierze się z lenistwa lub zamiłowania do stanu odurzenia. Każda osoba, która poddała się terapii bądź uczęszczała na spotkania we Wspólnotach Anonimowych Alkoholików, z pewnością dochodzi do wniosku, że przyczyną występującego uzależnienia są problemy finansowe, trudność z poradzeniem sobie z ciężką sytuacją rodzinną bądź trauma, która pozostała po wychowaniu się w podobnym środowisku.

Rozmowa z alkoholikiem powinna więc opierać się w głównej mierze o zrozumienie tej osoby oraz empatię. Gdy niepokoi nas zachowanie rozmówcy należy znaleźć wolną chwilę i rozpocząć rozmowę w bezpiecznym, cichym miejscu, które nie spowoduje uczucia podsłuchiwania bądź podglądania przez osoby trzecie. Nie należy osądzać naszego rozmówcy, a raczej poinformować go o naszych spostrzeżeniach i opisać kilka sytuacji, w których jego zachowanie świadczyłoby o problemach, które powinien rozwiązać. Druga osoba powinna odczuć, że poruszamy dany temat z uwagi na jej samopoczucie i zdrowie oraz że to ona jest tu najważniejsza. Pomoc przy szukaniu miejsca, w którym udzielona zostanie kompetentna pomoc to kolejny mile widziany element wsparcia. Istnieje wiele placówek, które wspierają osoby uzależnione, działających zarówno jako usługi prywatne, jak i państwowe.

Rozmowa z osobą uzależnioną od alkoholu to często pierwszy i przełomowy moment w jej dalszym leczeniu i powrocie do normalności. Warto poświęcić czas i uwagę, jeśli mogą one zmienić dotychczasowe życie. Każdy, komu uda się wyjść z uzależnienia, z pewnością będzie wspominał naszą pomoc przez długie lata.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here