Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego budziło obawy wielu przedsiębiorców, ponieważ wymaga to od nich dodatkowych działań. Jednocześnie swoją decyzję Ministerstwo Finansów tłumaczyło potrzebą uszczelnienia całego systemu podatkowego.
- Struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego
- Kto musi wypełniać JPK V7?
- Jak wysłać Jednolity Plik Kontrolny?
- Program do wysyłki JPK
JPK początkowo dotyczył tylko największych firm. Z czasem jednak objęto nim również małe i średnie przedsiębiorstwa. Sprawdź nasze porady związane z tym, jak przygotować plik JPK oraz kiedy to zrobić, aby uniknąć problemów i kar.
Struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego
W wysyłanym każdego miesiąca pliku JPK powinna się znaleźć ewidencja sprzedaży oraz zakupów VAT. O ile przygotowanie tego nie powinno stanowić problemu przy dobrze prowadzonej księgowości, to inaczej wygląda sprawa w przypadku otrzymania żądania dostarczenia szczegółowego JPK V7. Wówczas trzeba liczyć się z koniecznością dostarczenia plików typu JPK_KR, JPK_MAG, JPK_FA_RR lub JPK_EWP. Sprawdź, co oznaczają te skróty, aby uniknąć błędów przy przygotowywaniu dokumentacji:
- JPK_KR – skrót KR oznacza księgi rachunkowe,
- JPK_MAG – jak można się domyślić, chodzi o magazyn,
- JPK_VAT – wszystkie faktury VAT,
- JPK_EWP – dotyczy osób na ryczałcie i oznacza ewidencję przychodów,
- JPK_WB – wyciąg bankowy,
- JPK_PKPIR – podobnie jak w pozostałych przypadkach, skrót powstał z pierwszych liter podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane, ale na szczęście skróty zawsze tworzone są na tej samej zasadzie. Ułatwia to rozszyfrowanie, czego tak naprawdę dotyczy wybrany Jednolity Plik Kontrolny.
Kto musi wypełniać JPK V7?
Wszystkie rozliczenia dokonywane od lica ubiegłego roku wymagają złożenia pliku JPK_V7. Obowiązek ten muszą wypełnić małe, średnie oraz duże firmy. Podobnie jest z mikro przedsiębiorcami, którzy płacą podatek VAT. We wszystkich tych przypadkach trzeba zatem pamiętać, aby regularnie składać JPK v7. Zdarzało się, że firmy zajmujące się prowadzeniem księgowości początkowo miały problemy z tymi plikami, ale obecnie sytuacja uległa poprawie.
Dodatkowo istnieje prosty i skuteczny sposób na to, aby łatwo przygotować Jednolity Plik Kontrolny, który ułatwi również jego wysłanie. Wielu przedsiębiorców oraz firm księgowych korzysta z programu do wysyłki i tworzenia JPK_V7. Dzięki temu uda ci się wysłać dokument przed wymaganym terminem, czyli 25 dniem miesiąca.
Jak wysłać Jednolity Plik Kontrolny?
Wysyłka i podpisanie Jednolitego Pliku Kontrolnego może przebiegać inaczej w przypadku różnych przedsiębiorców. Każdy, kto musi wypełnić ten obowiązek, może wybrać najwygodniejszą dla siebie metodę. Niektórzy przedsiębiorcy wybierają podpis kwalifikowany (może go złożyć również osoba upoważniona do tego, co ściąga z przedsiębiorcy obowiązek). Inni natomiast wykorzystują jako metodę autoryzacji profil zaufany w serwisie ePUAP.
Ostatnią metodą służącą do podpisania deklaracji z JPK jest podanie kwoty przychodu. Nie można zapominać o pobraniu UPO. Jeżeli JPK VAT zostanie prawidłowo dostarczony do Ministerstwa Finansów, to automatycznie będzie dostępna opcja pobrania na dysk Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Daje to przedsiębiorcy pewność, że dane zostały prawidłowo dostarczone, co może się przydać podczas ewentualnej kontroli.
Program do wysyłki JPK
Popularny program, który ułatwia wysyłanie JPK VAT, jest dostępny w wersji 30-dniowej, dlatego można go przetestować bez płacenia. Warto to zrobić i samemu przekonać się, czy takie narzędzie ułatwi prowadzenie biznesu.