Kim jest notariusz i jaką historię ma ten zawód?

0
1067
Kim jest notariusz i jaką historię ma ten zawód

Praca notariusza polega na wielu zadaniach, których centrum stanowi stwierdzenie prawnie potwierdzalnych faktów. Posiadanie mocy sprawczej, uwierzytelnione dodatkowo przez władzę państwa, jest rodzajem niepodważalnej oraz odpowiedzialnej akredytacji, o bardzo istotnym dla wielu osób znaczeniu. Znaczenie prawne mogą mieć tak prozaiczne akty, jak własnoręcznie wykonany przez nas podpis, zgodność ważnych i obowiązujących strony dokumentów, daty podjętych czynności czy wiele innych, powszechnych działań.

Pochodzenie słowa notariusz

Słowo notariusz pochodzi z języka łacińskiego i w tłumaczeniu na język polski oznacza pisarza, stenografa lub osobę kiedyś w Polsce, nazywaną rejentem. Dziś można określić ten zawód jako rodzaj sekretarza publicznego, który został wyznaczony przez organy państwowe lub inne przedstawicielstwa władzy nad nim nadrzędnej, do sporządzania oryginalnych i autentycznych dokumentów, mających znaczenie urzędowe.

Zawód ten ma długą historię, związaną z ciągle obecną w naszym kraju, tradycją Kościoła rzymskokatolickiego, w którym to w okresie średniowiecza funkcjonowali notariusze apostolscy czy pisarze biskupi. Praca notarialna to nie tylko potwierdzanie wiarygodności i zgodności z prawem dokumentów urzędowych, ale także szereg czynności, związanych z ich współtworzeniem, sporządzaniem i wykonywaniem. Sprawdzić to możemy na stronie internetowej warszawskiej kancelarii https://www.kancelaria-notarialna.net/.

Jakie obowiązki ma notariusz?

Czym może na co dzień zajmować się prawnik, jakim jest również notariusz? W obszarze jego wielorakich działań, znajdują się przede wszystkim akty prawne. Jak wiemy, mają one właściwą dla siebie i z góry przypisaną doniosłość, która bezwzględnie wiąże się z tzw. skutkami prawnymi. Jest tak, ponieważ akt prawny, to nie tylko odwzorowanie i jednocześnie warsztat pracy notariusza, w postaci ważnych dla wielu osób dokumentów, ale także rodzaj działań, obarczonych pełną odpowiedzialnością wobec obowiązujących nas wszystkich zgodnie, przepisów prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here