Kaktus doniczkowy, czyli sukulent dla zapominalskich – jak o niego dbać?

0
2911
Kaktus doniczkowy, czyli sukulent dla zapominalskich – jak o niego dbać?

Kaktus doniczkowy to popularna roślina, chętnie wybierana do domowej hodowli ze względu na odporność i brak konieczności częstego podlewania. Kaktusy mają wiele odmian, z których najbardziej popularne to: potrafiący kwitnąć gymnokalycium, hibotan, mammillaria hahniana czy kaktus bożonarodzeniowy.

Czym są sukulenty?

Sukulenty to bardzo łatwe w uprawie rośliny o dużym poziomie tolerancji na zaniedbania. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają żadnej pielęgnacji. Sukulenty, podobnie jak inne rośliny, mają swoje wymagania, np.: dotyczące częstotliwości podlewania, stanowiska czy konieczności przesadzania. O różnego rodzaju sukulentach można przeczytać tutaj: https://czasnawnetrze.pl/pasje/zielony-zakatek/15218-sukulenty-rosliny-dla-zapominalskich.

Jakie stanowisko będzie dla kaktusa najlepsze?

Kaktusy doniczkowe lubią słońce, jednak wybierając roślinę dla siebie, należy zwrócić uwagę, czy jest to kaktus typu tropikalnego, czy pustynnego. Pierwszy z nich w dobrze nasłonecznionym stanowisku będzie rozwijał się najlepiej zimą, z kolei latem – w półcieniu. Kaktus pustynny z kolei potrzebuje jedynie około 4 godzin słońca dziennie. Roślinę najlepiej postawić w pomieszczeniu, gdzie jest dobra wentylacja i raczej niska wilgotność. Kaktusy tropikalne potrzebują nieco większej wilgotności, dlatego, aby ją utrzymać, można ziemię wokół rośliny wyłożyć kamieniami, a doniczkę postawić w dużej odległości od źródeł ciepła.

Podlewanie kaktusa doniczkowego

Częstotliwość podlewania kaktusów głównie zależy od konkretnej odmiany. Kaktusa szlumbergerze czy habati wystarczy podlewać raz na 3-4 tygodnie, z kolei mammillarię hahnianę – raz na tydzień. Podstawowa zasada w pielęgnacji sukulentów brzmi, aby nawadniać je dopiero wtedy, gdy ziemia wokół nich jest już całkowicie sucha i nie da się zagłębić w niej swobodnie palców. Częstotliwość podlewania kaktusów należy jeszcze zmniejszyć zimą, a także zadbać o nieco niższą temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Kaktusy tropikalne dobrze reagują również na zraszanie wodą.

Kiedy przesadzać kaktusa doniczkowego?

Kaktusy doniczkowe można swobodnie przesadzać. Czynność tą najlepiej wykonać w momencie, gdy korzenie kaktusa już nie mieszczą się w donicy. Do przesadzania rośliny należy użyć ziemi przeznaczonej specjalnie do tego typu roślin. Ziemię można dodatkowo zmieszać z gruboziarnistym piaskiem bądź żwirem. Kaktusa najlepiej umieścić w szklanej lub ceramicznej donicy, gdyż ich struktura pomaga bowiem zatrzymać wodę w ziemi. Przesadzanie należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem się okresu wegetacyjnego, czyli wczesną wiosną. Po wykonaniu czynności rośliny najlepiej nie podlewać przez kilka dni, aby uniknąć gnicia korzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here