Badanie OCT: Kiedy warto wykonać, jak przebiega?

0
2887
Badanie OCT: Kiedy warto wykonać, jak przebiega?

Koherentna tomografia optyczna, czyli badanie oct jest dzisiaj jednym z najczęściej wykonywanych w ramach diagnostyki różnego rodzaju zaburzeń widzenia, które mogą być spowodowane dysfunkcją siatkówki oka.

Podpowiadamy, kiedy warto takie badanie wykonać? Odpowiadamy na pytania związane z przygotowaniem pacjenta do wykonania badania oct i przedstawiamy, jak takie przebiega. Sprawdź już teraz.

Kto powinien wykonać badanie OCT?

Badanie oct najczęściej realizowane jest w ramach wykluczenia bądź diagnozowania chorób oczu, jakie wiążą się z dysfunkcją siatkówki gałki ocznej. Przeważnie wykonywane jest przy podejrzeniu jaskry, ale nie tylko. Okuliści zalecają tego typu badanie w przypadku retinopatii cukrzycowej, obrzęku plamki żółtej, otworu w plamce, nowotworów gałki ocznej. Badanie realizowane jest również w ramach kwalifikacji do różnego rodzaju operacji okulistycznych, a także kwalifikacji do przeszczepu rogówki. 

Przygotowanie do badania oct

Pacjenci, którzy otrzymują skierowanie na badanie oct, nie muszą się do niego specjalnie przygotowywać. Okulista, który przeprowadza badanie, wprowadza pacjentowi jedynie krople, które powiększają źrenice, dzięki czemu badanie może być przeprowadzone dokładniej. Warto podkreślić, że koherentna tomografia optyczna dna oka jest badaniem całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym. Sam przebieg nie wiąże się z najmniejszym dyskomfortem, badanie nie jest bolesne i trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tego typu badanie narządu wzroku nie wywołuje żadnych powikłań, można je więc wykonywać wielokrotnie, nawet w krótkich odstępach czasu. Jedyną niedogodnością może być chwilowe pogorszenie wzroku w wyniku wpuszczenia kropli do oczu. Ta dysfunkcja nie występuje jednak u wszystkich, a jeśli już, to nie trwa dłużej niż 4 godziny.

Przebieg badania oct

Badanie oct może być realizowane u wszystkich. Przeciwwskazaniem nie jest wiek, ciąża ani okres karmienia piersią. Przeciwwskazaniem nie są również inne choroby, na które pacjent może cierpieć.

Pacjentowi podawane są krople w celu rozszerzenia źrenic, a po kilkunastu minutach siada on przed specjalną aparaturą. Opierając brodę na specjalnej podpórce, spogląda w źródło światła. To tyle. Wymagane jest, by podczas badania głowa pacjenta pozostawała nieruchomo, a w trakcie wykonywania zdjęć diagnostycznych pacjent nie mrugał powiekami.

Ważne jest to, że od razu po wykonaniu badania pacjent otrzymuje diagnozę. Badanie oct najczęściej wykonywane i opisywane jest przez jednego specjalistę.

Okuliści wskazują, że badanie, dzięki któremu możliwa jest szczegółowa analiza siatkówki oka i plamki żółtej powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku. Jeśli u pacjenta już wcześniej zdiagnozowano wadę wzroku, specjalista może zalecić jego realizację częściej. Zaleca się, by badanie oct rutynowo wykonywały osoby, które pracują przed monitorem komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here