Co potrzebujesz do budowy ogrodzenia?

0
2279
Co potrzebujesz do budowy ogrodzenia?

Ogrodzenie bezpośrednio wpływa na wygląd wizualny naszej posesji. Wpływa ono również na poziom bezpieczeństwa i swobody domowników. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby prawidłowo dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Wiele osób decyduje się na samodzielne stworzenie konstrukcji. Budowa ogrodzenia wymaga jednak zakupu podstawowych materiałów. Oczywiście nie bez znaczenia są również umiejętności. Tego typu prace przeznaczone są dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie.

Kwestie prawne

Wiele osób zastanawia się, czy budowa ogrodzenia wymaga zezwolenia. Kluczowym parametrem jest w tym przypadku jego wysokość. Zgodnie z przepisami prawa ogrodzenie o wysokości do 2,2 m nie wymaga uzyskania zezwolenia. W przypadku wyższych konstrukcji musimy zgłosić budowę odpowiedniemu organowi. W większości przypadków należy odczekać 21 dni od zgłoszenia – jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu przez ten okres, to możemy rozpocząć budowę. Jeśli jednak zależy nam na czasie, to musimy uzyskać stosowany dokument, który potwierdza brak zastrzeżeń do budowy ogrodzenia. Sprawę najlepiej załatwić osobiście w odpowiednim urzędzie.
Warto wspomnieć, że ogrodzenie nie może posiadać niebezpiecznych elementów (np. kolców) na wysokości niższej niż 1,8 m.

Ogrodzenie drewniane

Przygotowując się do budowy ogrodzenia z drewna musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że tutaj liczy się jakość. Tylko wtedy stworzony parkan będzie solidny, a jednocześnie atrakcyjny pod względem wizualnym. Warto również pamiętać, że drewno jest w szczególności narażone na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Właśnie dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć.
Do samodzielnej budowy płotu drewnianego będziemy potrzebować:
– odpowiednią ilość gotowych przęseł,
– kotwy,
– śruby do kotew,
– kantówki,
– kątowniki,
– wkrętaki,
– wykończenia dekoracyjne (opcjonalnie).

Priorytetem jest tutaj prawidłowy pomiar działki. Na podstawie otrzymanego wymiaru możemy ustalić ilość niezbędnych przęseł (ich szerokość zależy od konkretnego modelu). Jak obliczyć ilość niezbędnych akcesoriów? Wystarczy stosować się do poniższych równań:
– ilość kotew/kantówek = ilość przęseł +1
– ilość kątowników = ilość przęseł x 4
– ilość śrub do kotew = ilość kotew x 2
– ilość wkrętów = ilość kątowników x 4
– ilość elementów dekoracyjnych = ilość kantówek

Może wydawać się to skomplikowane, jednak wcale tak nie jest. Jeśli posiadamy 10 przęseł, to będziemy potrzebować 11 sztuk kotew oraz 11 sztuk kantówek. Musimy również zakupić 40 kątowników, 22 śruby do kotew, 160 wkrętów. Jeśli planujemy elementy dekoracyjne, to będziemy potrzebować 11 sztuk.

Oczywiście oprócz materiałów potrzebne będą nam również narzędzia. Powinniśmy je zgromadzić jeszcze przed rozpoczęciem prac. O wiele lepiej czegoś nie wykorzystać, niż poszukiwać w czasie montażu. Do budowy ogrodzenia drewnianego potrzebujemy takich narzędzi, jak:
– młotek,
– poziomica,
– metrówka,
– wkrętarka.

Kompletując materiały, akcesoria i narzędzie nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Jest to tylko pozorna oszczędność – płacimy mniej w momencie zakupu, jednak konserwacja płotu będzie o wiele droższa, niż standardowo. Ponadto ogrodzenie nie będzie prezentować się tak dobrze.

Ogrodzenie metalowe

Ogrodzenia metalowe cieszą się porównywalną popularnością, co płoty drewniane. Oczywiście w tym przypadku również warto postawić na gotowe panele, które są łatwiejsze i szybsze w montażu. Możemy zakupić je w wielu popularnych sieciach handlowych.
Do budowy ogrodzenia metalowego będziemy potrzebować:

– odpowiednią ilość paneli i słupków,
– obejmy,
– klipsy narożne,
– beton B 7,5 oraz B 15 (do wykonania podmurówki).

Obliczenie ilości potrzebnych paneli nie powinno nikomu przysporzyć problemów. Na początku musimy zmierzyć działkę. Jeśli nie posiadamy dostatecznej wyobraźni, to wszystko powinniśmy rozrysować sobie na kartce. Będzie to sporym ułatwieniem, a dzięki temu z pewnością nie pomylimy się w rachunkach.

Oprócz materiałów potrzebujemy również narzędzi. Warto zaopatrzyć się w:
– śrubokręt,
– łopatę,
– szlifierkę do betonu,
– poziomicę,
– miarkę,
– kielnię,
– klucz,
– piłę do metalu (opcjonalnie).

Niejedna osoba zastanawia się, czy podmurówka jest obowiązkowa. W większości przypadków nie należy z niej zrezygnować, gdyż przez to płot nie będzie tak stabilny. Niektórzy producenci mają jednak w swojej ofercie wyjątkowo lekkie płoty, który nie wymagają dodatkowych przygotowań tereny. Są one jednak dość drogie. W sklepach znajdziemy również gotowe prefabrykowane elementy do budowy podmurówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here