Sklepy zoologiczne oraz supermarkety zapewniają bogatą ofertę karmy suchej dla psa. W jej wyborze powinno się uwzględnić kilka istotnych czynników, by zapewnić czworonogowi zdrową i dostosowaną do jego potrzeb dietę – żywienie w istotny sposób rzutuje na rozwój i funkcjonowanie zwierzaka.
Czy wiek i aktywność psa wpływa na wybór suchej karmy?
Karma sucha dla psa powinna być dostosowana przede wszystkim do fazy życia zwierzęcia. Producenci oferują karmę dla szczeniąt, psów juniorów, dorosłych i seniorów, które uwzględniają specyficzne dla danego etapu potrzeby. Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze karmy jest poziom aktywności. Znaleźć można pokarm przeznaczony dla psów pracujących, o niskiej lub bardzo dużej aktywności, który będzie się różnił zwłaszcza zapotrzebowaniem na dawkę energetyczną.
Kondycja zdrowotna psa a wybór suchej karmy
Wśród karm suchych znajdują się przeznaczone dla psów zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi np. nietolerancjami pokarmowymi, chorobami wątroby czy nerek, nadwagą, alergiami. Dodatkowo dla psów po różnych zabiegach np. kastracji i w okresie rekonwalescencji. Część z nich ma charakter leczniczy, przez co określane są mianem weterynaryjnej. Przepisywana jest przez lekarza i nie powinna być podawana psu bez nadzoru specjalisty.
Czym kierować się przy wyborze suchej karmy?
Jednym z ważniejszych determinantów wyboru suchej karmy dla psa jest jej jakość. Mimo wielu oferowanych produktów część z nich pozostawia wiele do życzenia. Nie stanowią odpowiedniego źródła niezbędnych do prawidłowego rozwoju psa składników odżywczych. To z kolei może doprowadzić do powstania niedoborów pokarmowych, obciążenia i zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, zmiany masy ciała, problemów ze strony układu pokarmowego.
Wybierając suchą karmę dla psa, należy uważnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Na etykietach zgodnie z zasadą wprowadzoną przez Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Kontroli Jakości Karm AAFCO (z ang.The Association of American Feed Control Officials) wyszczególnione muszą być wszystkie składniki według wagi w kolejności malejącej. Oznacza to, iż na pierwszym miejscu znajdować się powinien składnik, którego jest najwięcej.
Najlepsza sucha karma to taka, która zawiera 30–50% mięsa. Białko pochodzenia zwierzęcego jest lepiej przyswajalne przez czworonoga niż to roślinne. Mięso powinno być klasy human grade, tzn. takie samo jak to spożywane przez ludzi. Najlepiej, by było ekologiczne – nie faszerowane hormonami i antybiotykami. Oto, jak przedstawia się zawartość mięsa w karmach suchych:
- karma mięsna – więcej niż 26%,
- karma bogata w mięso – 14–26%,
- karma z mięsem – 4–14%,
- karma o smaku mięsa – poniżej 4%.
Pozostałe składniki karmy są również bardzo istotne. Powinna dostarczać nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6, minerałów, witamin, aminokwasów i błonnika pokarmowego. Ich źródłem są dobrej jakości podroby, warzywa i owoce np. ziemniaki, groszek, marchewka. Wystrzegać się należy suchych karm dla psa, w składzie których znajdują się dodatki chemiczne typu konserwanty, sztuczne barwniki, wzmacniacze i stabilizatory smaku oraz cukier i alergeny np. kukurydza, pszenica, soja.