Deduplikacja przejawia się jako jedna z najskuteczniejszych metod eliminacji powtarzających się bloków danych, które istnieją w określonym zbiorze. Jeśli informacja powiela się w bazie danych, może powodować wiele problemów, których na pewno każdy chciałby uniknąć. Jakie to problemy? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
Czy wiesz, że w 1992 roku na świecie produkowano 100 gigabajtów danych dziennie? Dla porównania w 2018 roku każdego dnia powstawało około 50 000 gigabajtów na… sekundę. Jak widać, na przestrzeni tych 19 lat doszło do radykalnego wzrostu liczby generowanych informacji. Skutkiem tego, było powstanie terminu “big data”, czyli zbiorów danych, które bardzo trudno analizować, nawet przez specjalistyczne oprogramowania. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze zbyt dużą ilością informacji jest ich deduplikacja.
Dlaczego warto zdecydować się na deduplikację danych?
W związku z narastającą liczbą pojawiających się informacji na milionach serwerów, powstaje wiele metod, których zadaniem jest skuteczne wykrywanie powtarzających się danych, a następnie ich konsolidowanie. Jedną z takich metod jest na przykład deduplikacja, która świadczona jest przez wiele profesjonalnych podmiotów (np. http://dataquality.pl/standaryzacja-deduplikacja-czyli-zapewnic-wysoka-jakosc-danych-adresowych/. Deduplikacja w przypadku zastosowania jej dla firmowych serwerów, pozwala na wykrywanie wielokrotnych wpisów tego samego użytkownika/klienta w bazie danych, a następnie ich ujednolicanie, dzięki czemu powiększa się dostępne miejsce na serwerze oraz przyspiesza się czas potrzebny na przetwarzanie różnych informacji. Ponadto wdrożenie tej technologii, pozwoli każdemu uniknąć wielu niechcianych problemów. Jakich? Na przykład utraty klienta, wskutek dublujących się działań windykacyjnych, a także dodatkowych kosztów powstałych poprzez kilkukrotne wysyłanie tych samych przesyłek, a także ich późniejszych zwrotów.
Czy warto zainteresować się tematem, jakim jest deduplikacja?
Odpowiedź na to pytanie brzmi – oczywiście, że tak! Deduplikacja działa najczęściej w oparciu o zaawansowany algorytm, który będzie w stanie określić czy informacje, aby na pewno są duplikatami. W przypadku korzystania z błędnie skonstruowanego algorytmu może dojść do nieprawidłowej interpretacji dwóch podobnych rekordów danych, co z kolei może doprowadzić nawet do utracenia ważnych informacji zapisanych na serwerze. Niemniej jednak, jeśli korzysta się ze sprawdzonych metod i źródeł, to deduplikacja może być najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na poprawę przetwarzania danych w twojej firmie.