Dla kogoś, kto uwielbia otaczać się kwiatami, doniczki znajdują się na liście zakupów przez cały rok. Gdyby nie ten genialnie prosty wynalazek, zapraszanie przyrody do domu byłoby niemożliwe. Współcześnie korzystanie z takich akcesoriów jest tak powszechne, że wydaje się niemal naturalne – ale trzeba pamiętać, że roślina zawsze jest tylko gościem w miejscu, w którym znajduje się dzięki mobilnej osłonce. W miejscu, gdzie gruntu zdatnego do zapuszczania korzeni jest tylko umowna ilość.
Zaproś naturę do domu – i zrób to w dobrym stylu
Koncept stworzenia doniczki wziął się zapewne z wnikliwej obserwacji, dotyczącej tego, co jest niezbędne roślinie, by mogła przeżyć i dalej się rozwijać. Jak zapewne przenikliwie zauważono, bryła korzeniowa danego okazu rozwija się zazwyczaj tylko w pewnym ograniczonym obszarze – jeśli więc będzie się w stanie zapewnić roślinie wystarczająco dużą ilość gleby, znajdującej się we właściwie uformowanej osłonce, to powinien być pierwszy krok na drodze do sukcesu.
Znajomość kolejnych potrzeb każdej przedstawicielki świata flory daje zaś wyobrażenie na temat tego, że doniczka z rozwijającą się wewnątrz rośliną, musi być umieszczana w odpowiednim miejscu: takim, do którego dociera należyta ilość świeżego (ale niezbyt zimnego) powietrza oraz słonecznego światła (ale niezbyt silnego, zazwyczaj).
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając doniczkę dla danej rośliny? Przede wszystkim na to, jaki kształt i wielkość ma bryła korzeniowa okazu – i to nie ta aktualna, ale docelowa. Roślina spędzi w doniczce jakiś czas, podczas którego korzenie będą rosły. Potrzeby roślinnego wychowanka trzeba do pewnego stopnia przewidzieć, zastanawiając się jakiego formatu i kształtu doniczka będzie w danym przypadku najlepszym środowiskiem. Dostępne na rynku osłonki są bardzo zróżnicowane pod względem rozmiarów i kształtów – ale te drugie są zazwyczaj oparte na figurach geometrycznych. Decydując się na konkretny model, można też brać pod uwagę względy estetyczne – zwłaszcza, jeśli doniczka i rosnąca w niej roślinka mają być ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza.
Trzeba jednak pamiętać, by względy estetyczne nie przesłoniły nam ważniejszych przesłanek. Nie wolno bowiem dopuścić do sytuacji, gdy na przykład wybierze się doniczkę ładną, ale wykonaną ze złego tworzywa. Przykładowo, umieszczając roślinę w plastikowej osłonce i ustawiając taki tandem w pomieszczeniu, gdzie zwykle jest wysoka temperatura powietrza, niejako skazuje się roślinę na śmierć – bo w takich okolicznościach korzenie prawie na pewno się ugotują.
Więcej o doniczkach przeczytasz tutaj.