Pranie dywanów i wykładziny, a także tapicerki, kanap jest czynnością, którą wykonywać należy regularnie. Nie chodzi wyłącznie o usuwanie widocznych plam i zanieczyszczeń. W przypadku dywanu, jak i większości domowych akcesoriów, bardziej niebezpieczne są te zanieczyszczenia, których nie widać.
Czyszczenie dywanu – od czego zacząć?
Czyszczenie dywanu w większości przypadków można wykonać samemu. Chyba że dywan został wykonany z bardzo delikatnych włókien, wtedy lepiej zdać się na specjalistów. Jeśli jednak czyszczenie dywanu ma się odbyć w domu, rozpocząć je należy przede wszystkim od porządnego odkurzania. Warto przed dokładniejszym czyszczeniem odkurzyć dywan wyjątkowo dokładnie, dobierając odpowiednią szczotkę, co szczególnie ważne, jeśli na przykład w domu są zwierzęta. Warto przed takim odkurzaniem sprawdzić zapełnienie worka lub pojemnika na kurz. Chodzi o to, aby urządzenie miało jak najlepszą moc zasysania zanieczyszczeń. Dom w porządku utrzymuje się codziennie, natomiast raz na pewien czas także dywan potrzebuje dogłębnego czyszczenia.
Jak prać dywan?
Dywan można prać na wiele różnych sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego płynu do prania dywanów z drogerii. Jeśli jednak już wybierać produkt ze sklepu, warto zdecydować się na piankę, która pozwoli uniknąć konieczności tarcia dywanu i jego szorowania. W takim przypadku wystarczy poczekać, aż pianka wyschnie i jeszcze raz odkurzyć dywan. Ciekawym rozwiązaniem są naturalne i domowe sposoby czyszczenia dywanu:
- 4 łyżki startych płatków mydlanych zmieszane z 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej wystarczy rozsypać na dywanie, wetrzeć w niego i odkurzyć po kilkunastu minutach;
- sodę oczyszczoną należy rozsypać powierzchni dywanu i pozostawić na kilka godzin, po czym dokładnie odkurzyć;
- płyn piorący z 250 ml octu, 500 ml wody i dwóch łyżek soli sprawdzi się na mocniejsze plamy; wystarczy rozpylić go po całym dywanie i po wyschnięciu dokładnie odkurzyć.
Dlaczego czyszczenie dywanu jest takie ważne?
Dywan to jedno z tych domowych akcesoriów, na którym zbiera się najwięcej różnego rodzaju zanieczyszczeń. To siedlisko roztoczy, grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów. To w nim gromadzi się kurz, to tutaj spadają często resztki jedzenia, zwierzęca sierść, ludzki naskórek i fragmenty włosów. Regularne, dokładne czyszczenie dywanu raz na jakiś czas jest po prostu koniecznością. Nie jest to wyłącznie kwestia czystości i dbania o ładne zapachy w domu, lecz przede wszystkim ochrona przed rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia organizmów.