Mrożone smakołyki w postaci lodów, które teraz dostępne są na każdym rogu ulicy, w każdym sklepie, wzbudzały emocje już 5 tysięcy lat temu! Jak to się wszystko zaczęło? Poznajcie historię lodów.
Początki lodowych deserów
Pierwsze wzmianki o deserach lodowych dotyczą Chin, 5000 lat temu. Ówczesne smakołyki przyrządzane były z owoców, mleka, śniegu oraz lodu. Musiały nieco przypominać obecny sorbet z kruszonym lodem. Z mrożonymi deserami eksperymentowali również starożytni Grecy i Rzymianie. Często uszlachetniali ich smak miodem lub winem. Nie był to tani smakołyk, ponieważ lód trzeba było sprowadzać z odległych miejsc. Lody przybyły do Europy w średniowieczu, pod koniec XIII wieku. Przepis na nie przywiózł do Wenecji Marco Polo. Sposób na zamrażanie słodkich kremów odkryli jednak dopiero włoscy uczeni w XVI wieku. Dopiero z Włoch lody dotarły do Francji, a potem stały się znane w Europie. W 1660 roku za czasów panowania Ludwika XIV powstała pierwsza lodziarnia, w której bywali m.in.: Maria Antonina, Napoleon, Rousseau. Na dworze Ludwika XIV podawane były desery w formie kul, serwowane ze schłodzonym napojem jajecznym. Były to pierwsze lody przypominające lody na gałki. Do Polski mrożone smakołyki trafiły w czasach saskich, za panowania Augusta III. Były rarytasem spożywanym na dworze królewskim przy wyjątkowych okazjach.
Pierwsze lodziarnie
Popularność lodów wzrosła, gdy ich receptura trafiła do Ameryki. Pierwsza lodziarnia została założona za Oceanem w Nowym Jorku, przez Włocha. Produkcja lodów ruszyła pełną parą w XIX w. w Baltimore, gdzie została otwarta pierwsza wytwórnia lodów. W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku opatentowano dzisiejszy lodowy wafelek, czyli rożek. Zrobił to Włoch, Marchioni. W 1924 roku lody na patyku opatentował Amerykanin, Harry Blunt. W okresie międzywojennym pojawiły się na europejskich ulicach stragany z lodami. Zimne przysmaki można było dostać z waflami, goframi lub w kubeczku wielorazowego użytku.
Legendarne lody w Polsce
W Polsce w latach 60. XX wieku powstały lody, które później obrosły legendą: Bambino, Calypso i Pingwin. 1979 rok to rok powstania firmy Koral, produkującej początkowo w latach 80-tych rzemieślnicze lody na gałki, by w 1991 roku otworzyć produkcję przemysłową w Nowym Sączu i Rzeszowie. Firma ma w swoim asortymencie lody na patyku, w rożku, w kubku, kanapce oraz w familijnych opakowaniach. Nie ma chyba Polaka, który nie wiedziałby, że „zawsze jest pora na lody Koral” i który nie znałby lodów Koktajlowych, Iza, Pando, Oskara, Lulka, Granda czy Solo.
Ciekawe, jaka będzie historia lodów z perspektywy końca XXI wieku?