Trend na zdrowe odżywianie od kilku lat stopniowo zyskuje popularność na całym świecie. Wielu osobom przejście na taką “dietę” kojarzy się z dużą ilością wyrzeczeń i zdecydowanym nadwyrężeniem domowego budżetu.
Okazuje się jednak, że taki styl życia nie musi oznaczać ciągłych wizyt w sklepach ze zdrową żywnością i niekoniecznie wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Wystarczy włączenie do codziennych nawyków kilku prostych reguł!
Czytaj składy produktów
Istnieje prosta zasada – im krótszy skład, tym lepiej. Artykuły z dużą ilością składników to najczęściej produkty wysoko przetworzone, które posiadają niewiele wartości odżywczych, a zamiast tego są bogate w szkodliwe cukry, tłuszcze oraz konserwanty. Warto zatem pamiętać o sprawdzaniu składów produktów przed ich zakupem – po jakimś czasie zapamiętamy, które z nich warto włożyć do swojego koszyka, a których lepiej unikać. W sklepach dostępne są także serie produktów bio, których produkcja jest objęta nadzorem dedykowanych instytucji, dzięki czemu mamy pewność, że są one ekologiczne (np. Serio K-Bio w Kaufland).
Stawiaj na sezonowe owoce i warzywa
Maliny najlepiej smakują późnym latem, a pomidory najbardziej soczyste są wiosną. Warzywa i owoce warto jeść w sezonie, ponieważ to właśnie wtedy są najsmaczniejsze, najtańsze i najłatwiej dostępne. Produkty te mogą być podawane w przeróżnych formach – od sałatki jako dodatku do obiadu, przez zupy, aż po owocowe lub warzywne soki. Pamiętajmy jednak, że zarówno warzywa jak i owoce tracą dużo witamin przy dłuższej obróbce cieplnej – najzdrowszą opcją jest więc jedzenie surowych bądź delikatnie obgotowanych.
Gotuj w domu
Przygotowywanie posiłków samemu gwarantuje nam pewność składu i jakości naszych dań. Przede wszystkim dokładnie wiemy, co się w nich znajduje i z jakich składników zostały wykonane. Gotowe posiłki posiadają bardzo dużo konserwantów i innych szkodliwych substancji, natomiast dania na wynos to najczęściej większy wydatek niż gotowanie w domu. W ich przypadku również nie mamy pewności co do składu i świeżości produktów, z których zostały one przygotowane. Najbezpieczniejszą i najtańszą opcją jest więc gotowanie w domu wedle własnych upodobań kulinarnych.
Zmiana nawyków żywieniowych wcale nie musi być trudna i kosztowna. Czytanie składów produktów, stawianie na sezonowe warzywa czy gotowanie w domu to jedynie kilka z pomysłów, które mogą pomóc w zbilansowanej diecie bez konieczności wydawania fortuny. Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem okazuje się rezygnacja z dotychczasowych złych przyzwyczajeń, jednak przy odrobinie wysiłku i konsekwencji jesteśmy w stanie na stałe odmienić nasze dotychczasowe nawyki dotyczące żywienia.