Jakie okna do mieszkania w bloku?

0
2784
Jakie okna do mieszkania w bloku?

Producenci okien dają nam dzisiaj mnóstwo rozwiązań, dzięki którym nawet mieszkanie w bloku może zostać doskonale doświetlone dzięki dużym taflom najnowszej generacji okien.

Deweloperzy stawiają dzisiaj przede wszystkim na okna o kilku komorach, w drewnianych ramach. Co ciekawe, drewno znowu wróciło do łask i coraz częściej wypiera okna PCV. Hitem są duże otwory okienne, które niejednokrotnie optycznie powiększają niewielka przecież przestrzeń mieszkalną, ponieważ sprawnie zastępują duże części murowanych ścian. Co jednak zrobić, kiedy inwestor zdecydował się na mieszkanie na rynku wtórnym? Czy ma pełną dowolność w wyborze okien? Sprawdźcie sami.

Zdarza się, że w mieszkaniu używanym okna nie są już najsprawniejsze. Przez złą izolację czy nieszczelność może uciekać ciepło. Same ramy mogą wymagać renowacji albo wymiany ze względu na liczne usterki, jakie wynikają z ich częstej i długiej eksploatacji. Okna mogą być po prostu stare i zwyczajnie niezbyt estetyczne. Nic dziwnego, że nowy właściciel mieszkania w bloku może chcieć je wymienić. Musi jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

Standardy okien w blokach

Okazuje się, że nawet w mieszkaniu własnościowych nie zawsze można realizować wszystkie zmiany i prace remontowe. Przed wymianą okien warto więc zwrócić się do wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni, by przedstawić swoje plany. Może okazać się, że nowe okna zaburzą architekturę bloku, będą znacznie odbiegać od przyjętej estetyki. Wspólnota może nie wyrazić zgodny na okna z ramami białymi, jeśli wszystkie inne są brązowe i odwrotnie. Ograniczenie dotyczyć może też rozmiaru okien. Z reguły nie możemy wybijać murów, by powiększyć przestrzeń okienną. W blokach okna mają przeważnie standardowy rozmiar. Nie powinno być natomiast problemu z samym rodzajem ram okiennych – można wybierać te z PCV albo drewnem. Pełna swoboda dotyczy również wyboru funkcjonalności okna – weźmy pod uwagę, że producenci oferują te o różnym systemie otwierania czy uchylania całego systemu. Istotne jest jedynie to, by dobierać je zgodnie z możliwościami montażu i użytkowania.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Musimy mieć na uwadze, że wymiana okien nawet w niewielkim mieszkaniu wiąże się z niemałą inwestycją. Warto więc, by pieniądze te nie zostały zmarnowane, a naprawa okien drewnianych czy tych z PCV nie będzie konieczna zaraz po montażu.

No właśnie, decyzje o wyborze okien powinniśmy podjąć na podstawie rozeznania się co do rodzaju ram. Okazuje się, że przez lata hitem były okna PCV, natomiast dzisiaj wraca się do tradycyjnych ram z drewna. Nie tylko ze względów estetycznych, ale i tych typowo użytkowych. Po prostu naprawa okien drewnianych jest konieczna rzadziej niż tych PCV. Te mogą przetrwać kilkadziesiąt lat, jeśli tylko ich użytkownik będzie należycie dbał i ich konserwację.

Wybierając okna do mieszkania w bloku, trzeba też patrzeć na tzw. współczynnik przenikania ciepła. Czy zdajesz sobie sprawę, że najwięcej generowanego ciepła ucieka właśnie przez nieszczelne okna? To z kolei przyczynia się do zwiększania wartości opłat za ogrzewanie.

Kolejne wskaźniki to te, które dotyczą odporności na wiatr, wysokie oraz niskie temperatury czy przenikania wody. W blokach ważny będzie też wskaźnik tłumienia hałasu, wskaźnik przenikania światła oraz parametry świadczące o optymalnej ochronie antywłamaniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here