Ogród jest naszym prywatnym azylem, w którym odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną, czytamy książki czy też dbamy o swoje warzywa i krzewy owocowe. Niestety wraz z nadchodzącą nocą wokół domu robi się ciemno, a my nie możemy cieszyć się swobodą i dobrą widocznością. By pozbyć się tego problemu, warto zadbać o oświetlenie swojego ogrodu.
Jakie oświetlenie wybrać?
Mamy naprawdę ogromny wybór. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy umieścić lampy ogrodowe, na jakim ich wyglądzie nam zależy oraz jakiego natężenia światła potrzebujemy. Niektórzy decydują się na reflektory lub kinkiety, inni zaś na słupki. Spośród szerokiego grona produktów oświetlających warto wymienić te najpopularniejsze, które najczęściej wybierają konsumenci.
Słupki
Słupki doskonale się prezentują w nowoczesnych, jak i tradycyjnych ogrodach. Różnią się wysokością, dzięki czemu możemy dobrać najbarać optymalny rodzaj. Słupki umieszczamy przede wszystkim obok alejek ogrodowych, przy ścieżce prowadzącej do drzwi, przy wjeździe do bramy i do garażu czy też obok altany. Jeśli zamierzamy podświetlić swoje krzewy owocowe, powinniśmy zdecydować się na niskie słupki, które rozjaśnią roślinę od spodu. Podświetlenie z góry sprawia, że nasz ogród nie wygląda zbyt przyjaźnie. Możemy jeszcze wybrać wysokie słupki, które przypominają uliczne latarnie. Zazwyczaj kupuje się je do oświetlenia większej przestrzeni, gdy mamy duży ogród i chcemy go całego rozjaśnić.
Kinkiety
To przede wszystkim lampy służące do oświetlenia domu z zewnątrz. Montuje się je na ścianach budynku. Najczęściej urządzenia wyposażone są w czujnik ruchu, który załącza światło, gdy ktoś się pojawia lub czujnik zmierzchowy, który zaświeca światło, kiedy nadchodzi noc. Kinkiety można ustawić również czasowo, co pozwala zaoszczędzić energię. Jeśli nie chcemy oświetlać budynku przez całą noc i zależy nam na tym, by światło pojawiało się jedynie wtedy, gdy ktoś przechodzi obok, to możemy ustawić czas naświetlania na określoną liczbę minut. Po ich upływie kinkiety automatycznie się wyłączą.
Reflektory
Jeśli zależy nam na intensywnym podświetleniu konkretnej powierzchni, warto sięgnąć po reflektory. Są bardzo elastyczne w montażu – możemy przytwierdzić je go gruntu, do słupa, umieścić przy altanie… Reflektory świetnie sprawdzą się przy mocno zaciemnionych fragmentach ogrodu. Możemy umieścić je przy wjeździe do bramy lub wjeździe do garażu, postawić przy szopce z narzędziami, podświetlić roślinność lub rozjaśnić altanę.
Lampy sufitowe
Lampy sufitowe nadają się do montażu przy wszelkiego rodzaju zadaszeniach, gdzie potrzebujemy światła – na balkonach, tarasach, werandach, nad drzwiami wejściowymi lub w altance. Szeroki wybór lamp sufitowych sprawia, że możemy z nich zrobić ozdobę. Jeśli chętnie spędzamy wieczory na tarasie lub balkonie, warto wybrać kilka ozdobnych lamp, by intensywnie doświetlić przestrzeń. Będzie to rewelacyjnie wyglądało.
Lampy najazdowe
To rodzaj oświetlenia, które najczęściej kojarzymy z rozjaśnionych chodników lub dróg. Lampy najazdowe są niezwykle wytrzymałe, znoszą nieustanny ruch i nacisk, dlatego też świetnie nadają się do podświetlenia drogi dojazdowej do domu, ścieżek i alejek ogrodowych oraz nawierzchni wokół budynku. Urządzenie jest również wodoodporne, więc możemy podświetlić nim oczko wodne w ogrodzie.
Skąd czerpać źródło światła?
Po wybraniu najlepszej dla nas lampy lub lamp nadszedł czas na decyzję, skąd będziemy czerpać światło. Wśród wszystkich alternatyw warto wymienić trzy najczęściej wybierane:
- ogniwa solarne – to stosunkowo nowe i przyjazne środowisku rozwiązanie, które pozwala czerpać energię ze Słońca. Akumulator, który ładujemy cały dzień przy pomocy naturalnego słonecznego światła starcza na oświetlenie domu nawet na 8-10 godzin w nocy! Ogniwa solarne mogą być światłem dodatkowym, dopomagającym, które dołączymy do innego zasilania;
- żarówki LED – zdecydowanie najtańsze obecnie w utrzymaniu źródło światła. Żarówki LED wykorzystują najnowsze, energooszczędne rozwiązania. Dodatkowo są odporne na uderzenie, skoki temperatur i wstrząsy;
- halogeny – są dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na przytulnej barwie światła. Świetnie pasują na tarasy lub do altan, w których przede wszystkim stawiamy na ciepło i przyjemny, rodzinny nastrój.