Kancelaria prawna to samodzielna jednostka tworzona przez jednego lub częściej kilku, a nawet kilkunastu samodzielnych prawników. Każdy z partnerów kancelarii jest uprawniony do niezależnego świadczenia usług prawniczych klientom.
Niektóre kancelarie wyspecjalizowały się w obsłudze określonego typu klientów. Najczęściej bywa to ukierunkowanie na zleceniodawcę biznesowego lub na sprawy cywilne, rodzinne i karne prowadzone na rzecz osób fizycznych. Jednak spora część kancelarii stara się dobierać do zespołu partnerów o różnym doświadczeniu i zainteresowaniach zawodowych, aby pozyskiwać szersze grono klientów.
Obsługa klienta biznesowego
Kancelaria prawna ukierunkowana na sprawy gospodarcze, świadczy zazwyczaj kompleksową obsługę na rzecz przedsiębiorstw różnej wielkości. Celem takiej usługi jest zawsze poprawa racjonalności i efektywności, biznesu prowadzonego przez klienta, poprzez doradztwo, opiniowanie i redagowanie pism oraz profesjonalne reprezentowanie przed sądami, a także organami administracji. Czasami jest to jednak usługa doraźna, polegająca na podjęciu jednej konkretnej sprawy, jaka pojawia się w firmie w toku działalności.
Obsługa klienta indywidualnego
W kancelarii prawnej podejmującej sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego pojawiają się klienci z niezwykle szerokim wachlarzem spraw. Od konfliktów sąsiedzkich, eksmisji, spraw wywołanych niedotrzymaniem umowy, itp., po popularne sprawy rodzinne jak rozwody, podziały majątku lub spadku, a także spory alimentacyjne lub związane z ustaleniem opieki nad dziećmi. Kancelaria prawna, na podstawie oceny konkretnej sytuacji, przedstawia klientowi propozycję rozstrzygnięcia oraz ocenia perspektywę procesową. Klient zaś decyduje o dalszych krokach w których, łącznie z reprezentowaniem przed sądem, wspiera go adwokat.
Sprawy karne
W imieniu strony oskarżonej lub poszkodowanej adwokat z kancelarii prawnej reprezentuje swojego klienta w dążeniu do osiągnięcia najkorzystniejszego orzeczenia sądowego.Dodatkową rolą prawnika, który reprezentuje oskarżonego, jest m.in. udzielanie mu wskazówek odnośnie jego praw, ustalanie wspólnej linii obrony lub podejmowanie starań o uchylenie aresztu, bądź innego zabezpieczenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.