Większość z nas spędza w biurze prawie połowę dnia. Ci, którzy mają więcej szczęścia minimum osiem godzin, a ci, którzy muszą wyrabiać nadgodziny, potrafią spędzić w tym miejscu pracy nawet cały dzień. Niewłaściwe oświetlenie może zaś spowodować, że w czasie tym będziemy się czuli przemęczeni, śpiący oraz niekomfortowo.
Lampy do biura bardzo często bywają dobierane zupełnym przypadkiem. Istnieje po prostu konieczność zapewnienia oświetlenia, więc pracodawca wybiera takie lampy, które znalazł i zazwyczaj są to urządzenia najtańsze. Tymczasem to światło decyduję o tym, w jakim stopniu jesteśmy efektywni w pracy i jak pracujemy. Prawidłowe oświetlenie przekłada się na wygodę widzenia pracownika, a co za tym idzie-ułatwia mu wykonywanie zawodowych obowiązków, zwiększa wydolność i efektywność działań, pozytywnie wpływa na jego nastrój i nastawienie do pracy. W przypadku biur musimy zatem wziąć pod uwagę przede wszystkim rozkład luminacji w otoczeniu. To pojęcie zawiera w sobie współczynnik odbicia światła od powierzchni. Jeśli będzie ona na odpowiednim poziomie, to oczy nie będą się męczyć zmuszane do ciągłej readaptacji. Zły wpływ na pracownika i środowisko pracy będzie miała zarówno zbyt wysoka luminacja, jak i luminacja zbyt niska.
Biuro powinno być przede wszystkim tak zaprojektowane, żeby wszelkie pomieszczenia miały dostęp do światła dziennego. Szyby w oknach i świetlikach powinny być czyste, przepuszczać odpowiednią ilość światła i być wyposażone w urządzenia, które wyeliminują nadmierne operowanie promieni słonecznych. Korzystnym rozwiązaniem jest zainstalowanie w biurach trzech rodzajów oświetleń. Pierwsze, czyli ogólne zapewnia równomierne oświetlenie określonego obszaru biura. Pracownicy powinni być też wyposażeni w lampy miejscowe, stojące, które zapewnią dodatkowe oświetlenie miejsca pracy. Oprócz tego możemy zainstalować też oświetlenie punktowe, które pozwoli na oświetlanie określonego obszaru, kiedy na przykład pozostali pracownicy skończyli pracę i nie ma potrzeby stosowania ogólnego oświetlenia całego biura. Sam dobór lamp zależy oczywiście od samej powierzchni biura. Inaczej dobierzemy lampy do pomieszczenia, gdzie pracuje kilkadziesiąt osób, a inaczej jeśli w danym biurze jest nas na przykład trójka. Ogólnie jednak doskonałym rozwiązaniem jest tu oświetlenie punktowe. Nieco gorzej sprawdzają się lampy wiszące, głównie dlatego, że ich pole jest dość ograniczone. Światło pochodzące z takich lamp nie pozwala na oświetlenie dużych powierzchni, a ich namnożenie dałoby koszmarny efekt w sensie estetycznym. Zamontowanie ledów jest nie tylko oszczędniejsze, ale też dużo bardziej funkcjonalne. Na każdym biurku powinna się znaleźć lampa, która nie tylko zapewni dodatkowo źródło światła, kiedy ogólne oświetlenie zostanie na przykład zgaszone, ale w pochmurne dni będzie wspomagać pracownika. Lampa musi mieć możliwość regulacji. Pracownik powinien móc bowiem kierować punktowe oświetlenie w dowolnym, przez niego wybranym kierunku. Dzięki temu jest w stanie uzyskać dużo większy komfort pracy.