Najczęściej kradzione auta w Polsce. Czy możemy zabezpieczyć się przed złodziejami?

0
2342

Mimo spadku liczby kradzieży samochodów w Polsce, to złodzieje nadal zarabiają ogromne pieniądze na tym „biznesie”. Chociaż kradną mniej, to ich zyski są bardzo duże. Największym zainteresowaniem cieszą się samochody japońskie i niemieckie.

Które modele są najczęściej kradzione?

Dla złodziei najbardziej interesujące są auta 6 – 10 letnie. W większości wypadków samochody te są rozbierane i sprzedawane na części.  Trochę mniej narażeni na utratę samochodu są właściciele pojazdów 11-15 letnich. Na trzeciej pozycji znajdują się samochody w wieku do 3 lat. Jeśli chodzi o marki to są to marki japońskie: Mazda, Toyota, Honda. Wynika to z faktu, że oryginalne części zamienne do tych samochodów są bardzo drogie, przez co stają się łakomym łupem dla złodziei. Od wielu lat japońskie modele najczęściej znikają w stolicy i okolicach. Poza tym w całej Polsce największym zainteresowaniem wśród złodziei cieszą się samochody grupy Volkswagen tj. Audi, Seat, Skoda. Wpływ na taką sytuację ma popularność tych samochodów, im więcej danych modeli jeździ po polskich drogach, tym większe jest zapotrzebowanie na ich części.

Metody kradzieży.                                   

Kradzież na walizkę – dotyczy głównie samochodów klasy premium, posiadających system bezkluczykowy. Polega na tym, że z złodziej używa walizki ze sprzętem elektronicznym, który przechwytuje sygnał kluczyka. Metoda ta pozwala przestępcy na uruchomienie samochodu w taki sposób, że zwykły przechodzień nie ma szans zorientować się, że auto zostało skradzione.  

Kradzież kluczyków – złodzieje najpierw obserwują właściciela auta, po czym kradną mu kluczyki z torebki, kurtki pozostawionych na wieszakach w miejscach takich jak: restauracje, kawiarnie, przychodnie itp.

Wykorzystanie nieuwagi kierowcy – złodziej pokazuje kierowcy, że została przebita opona, a ten wychodzi sprawdzić co się stało, zostawiając kluczyki w środku. Przestępca wykorzystuje ten moment, wsiada do samochodu i odjeżdża.

 Miejsca kradzieży aut.

Dla złodziei nie ma ograniczeń, nie jest istotne czy jest to miejsce mniej lub bardziej uczęszczane. Samochody znikają zarówno z nieoświetlonych ulic jak i parkingów przy centrach handlowych, posesji właścicieli czy nawet monitorowanych parkingów podziemnych.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

W Polsce działają dobrze zorganizowane grupy przestępcze, które zajmują się kradzieżą aut. Dlatego ważne jest, aby zawsze zachować zdrowy rozsądek i być uważnym. Nie zostawiajmy samochodu z włączonym silnikiem wraz z kluczykami. Kluczyki powinniśmy mieć zawsze przy sobie, a jeśli wracamy do domu to nie powinniśmy ich przechowywać zaraz przy drzwiach. Niestety fabryczne zabezpieczenie tak jak immobiliser złodzieje potrafią zdemontować bardzo szybko. Skuteczną metodą jest wmontowanie systemu GPS. System ten jest zawsze dobrze ukryty w środku auta. Pozwala on dokładnie sprawdzić, gdzie znajduje się nasz samochód, a w razie potrzeby możemy nawet zdalnie odciąć zapłon. Jedyną jego wadą jest wysoka cena. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Podsumowanie.

W Polsce kradnie się więcej aut starszych należących do popularnych marek: Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, ponieważ zapotrzebowanie na ich części jest duże. Nowe samochody kradnie się rzadziej – jest na nie mniejszy popyt. Chociaż policja posiada specjalne jednostki do walki z kradzieżą aut, a ich skuteczność jest coraz lepsza, to starajmy się nie tworzyć okazji ułatwiających złodziejom „pracę”. Pamiętajmy, aby kluczyki zawsze przechowywać w bezpiecznym miejscu, nie zostawiać samochodu z włączonym silnikiem i jeśli pozwalają na to możliwości finansowe stosować nowoczesne urządzenia zabezpieczające typu GPS.  

Przeczytaj również Kiedy nie dostaniemy odszkodowania z OC?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here