Narcyz a żonkil – czy to ta sama roślina? Wyjaśniamy

0
33324
Narcyz a żonkil

Każdy żonkil jest narcyzem, lecz nie każdy narcyz może być nazywany żonkilem. Dlaczego? Na to pytanie postawiliśmy odpowiedzieć w naszym artykule.

Narcyz a żonkil – czym się różnią?       

Wiele osób błędnie uważa, że żonkil i narcyz to dwa identyczne kwiaty. Prawdą jest jednak, że żonkile to żółte narcyzy, których płatki i przykoronek wyróżniają się takim samym kolorem.  Cechą charakterystyczną żonkili jest też długa kwiatowa łodyga. Płatki i przykoronki innych odmian żonkili mogą przybierać różne kolory – biały, kremowy, różowy, a nawet pomarańczowy.

Płatki narcyza są natomiast szpiczaste i podłużne o kształcie migdałka. Wewnątrz ich łodyga jest pusta. Podobnie jak tulipan, narcyz jest rośliną cebulkową – na początku przypomina więc długą trawę, następna z cebulki wyrasta łodyga kwiatowa, na końcu której powstaje kwiat.

Odmiany żonkili

Jedną z najpopularniejszych odmian żonkili są narcyzy trąbkowe. Charakteryzuje je duży przykoronek, który czasem bywa wyższy od płatków umieszczonych pojedynczo na pędzie. W tej grupie można spotkać odmiany żonkili o różnych kolorach kwiatów – Arctic Gold jest intensywnie żółtym kwiatem, podczas gdy Golden Garvest wyróżnia się bladoróżowymi kwiatami.

Narcyzy wielkoprzykoronkowe rozwijają się na jednym pędzie. Ich kwiatowa łodyga jest często dłuższa od płatków, a same kwiaty są w stanie osiągnąć nawet 50 cm wysokości. Ice Follies to żonkile białe z dużym przykoronkiem. Odmiana Salome występuje w kolorze kremowym, a jej przykoronek przybiera inną barwę w czasie kwitnienia. Na początku jest to delikatnie żółty żonkil, później zmienia swój odcień na bladoróżowy.

Trzecią grupę żonkili tworzą natomiast narcyzy o małym przykoronku. Na pędzie rozwijają się pojedynczo lub po kilka kwiaty o podobnej budowie, co w poprzednich grupach. Różnica polega jednak na tym, że przykoronek tego typu żonkili nie przekracza 1/3 długości płatków. Narcyzy o małym przykoronku można podzielić na cztery odmiany, które różnią się barwą kwiatów.

Kiedy sadzić żonkile?

Sezon na żonkile i inne narcyzy zaczyna się pod koniec marca, a kończy w maju. Tego typu kwiaty wymagają słonecznego stanowiska. Dobrze też będą czuły się w półcienistym miejscu. Najlepiej, jeśli będą posadzone w wilgotnej, przepuszczalnej i próchnicznej glebie. Zarówno żonkile białe, jak i żółte mogą być obficie podlewane raz w tygodniu tak, aby woda spłynęła na głębokość 15 centymetrów.

A może zainteresuje Cię też uprawa żonkili w doniczce? Przeczytaj poradnik w tym artykule -> https://fajnyogrod.pl/porady/zonkil-narcyz-zonkil-sadzenie-uprawa-pielegnacja/.

Narcyzy nie lubią szkodników

Różne odmiany żonkili mogą być narażone na ataki szkodników takich, jak nornice i myszy. Aby temu zapobiec możemy sięgnąć po preparaty chemiczne lub odstraszacze solne. Innym sposobem może być wykorzystanie włosów ze szczotki lub grzebienia – zwijamy je w kłębki i umieszczamy w otworach, będących dziełem gryzoni.

Co lubią żonkile?

Żonkile to kwiaty, które preferują samotność. W związku z tym, nie należy ich sadzić w pobliżu innych roślin. Ponadto narcyzy wydzielają substancje, które mogą okazać się trujące dla innych kwiatów. Lepki sok może stać się przyczyną szybszego więdnięcia żonkili. Jeśli zależy nam na tym, aby umieścić narcyzy w wazonie z innymi kwiatami, powinniśmy je wstawić dzień wcześniej do flakonu – tym sposobem żonkile uwolnią substancje trujące do wody i po oczyszczeniu nie będą już szkodliwe dla innych roślin ozdobnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here