Każdy z nas spędza bardzo dużo czasu w pracy. Niektórzy pracują na stanowiskach, które wymagają specjalnego przygotowania. Dlatego warto wiedzieć jakie rodzaje odzieży i obuwia roboczego są dostępne i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Czym jest odzież robocza?
Odzież robocza to specjalne zabezpieczenie, które należy nosić wykonując pracę na danym stanowisku. Powinna ona być dobrze dobrana do wykonywanego zawodu. Niektórych zawodów nie można wykonywać bez właściwej odzieży i obuwia.
Na czym polegają różnice między odzieżą roboczą a ochronną?
Bardzo często odzież robocza jest mylona z odzieżą ochronną. Są to jednak dwa zupełnie różne od siebie rodzaje zabezpieczenia. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że odzież i obuwie robocze nie ma cech ochronnych. Jest ono wykorzystywane tylko po to, aby zabezpieczyć się przed zabrudzeniami, a także ze względu sanitarnych, jeżeli w danym miejscu trzeba zachować sterylne warunki. Natomiast odzież ochronna ma za zadanie ochronić zdrowie i życie pracowników.
Kolejną kwestią jest brak atestów w przypadku odzieży roboczej. Ponadto odzież ochronna jest szyta ze specjalnych materiałów, które są dobrze dopasowane do wymagań.
Rodzaje odzieży roboczej
Na rynku dostępne jest kilka rodzajów odzieży roboczej. Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, można ją podzielić na odzież:
- lekarską,
- budowlaną,
- mechaniczną,
- gastronomiczną,
- ogrodniczą.
Ponad to można ją także podzielić ze względu na części ciała, które ma zabezpieczyć. Pod tym względem można wyróżnić: kamizelki, bluzy, kombinezony, koszulki, koszule, spodnie, spodenki, ogrodniczki. Dostępne są także różne dodatki, takie jak: czapki, rękawiczki, kaski, obuwie robocze i okulary.
Najważniejsze informacje o odzieży roboczej:
Jak wspomniano wcześniej, odzież roboczą powinny nosić pracownicy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków, mogą zabrudzić czy też zniszczyć swoją prywatną odzież. Pracownik może ubiegać się o taką odzież, gdy ma styczność ze środkami chemicznymi i niebezpiecznymi substancjami. Warto zaznaczyć, że wszelkie elementy odzieży i obuwia są własnością pracodawcy. To on powinien ponieść wszelkie koszty związane z jej zakupem. Kiedy jeden pracownik kończy stosunek pracy, jego odzież podlega zwrotowi i może przypaść w udziale innym pracownikom (jeżeli oczywiście nie została zniszczona).
Z jakich materiałów wykonana jest odzież robocza?
Odzież robocza może być wykonana z różnych materiałów. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest bawełna. Można ją z łatwością uprać i uprasować. Jest ona także przewiewna i pochłania pot. Kolejnym rozwiązaniem jest płótno. Ubranie, które jest z niego wykonane, także pochłania pot, a ponadto jest lekkie i wygodne.
Odzież robocza może być też wykonana z połączenia bawełny z poliestrem. Materiał ten jest przyjemny w dotyku, posiada także dużą wytrzymałość na zniszczenia. W przypadku pracy w niskich temperaturach, dobrze sprawdzi się ubranie wykonane z polaru lub flaneli.
Wybierając odzież i obuwie robocze, trzeba zadbać o to, aby była ona wygodna i komfortowa. Powinna się także przyczyniać do jakości wykonywanej pracy.