Oleje syntetyczne, półsytnetyczne czy mineralne?

0
947
Oleje syntetyczne, półsytnetyczne czy mineralne

Każdy kierowca z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że olej smarowy jest jedną z najważniejszych cieczy, jakie znajdują się w silniku. Niemnie jednak z jakiegoś powodu za każdym razem z ich wyborem jest nie mały problem. Okazuje się bowiem, że obecnie można wybrać zarówno oleje syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Każdy z nich ma odmienne właściwości i zasadę działania. Wobec tego jaki olej wybrać?

Oleje mineralne – co je wyróżnia?

Można śmiało powiedzieć, że w przeciwieństwie do olejów syntetycznych, ich mineralne odpowiedniki są stosowane w motoryzacji już od bardzo dawna. Oleje mineralne są sprawdzone i przetestowane na wszelkie możliwe sposoby, jednak są one również mało zaawansowane. Oleje silnikowe mineralne to jedne ze środków smarnych, które mają naturalną bazę olejową- jest ona w pełni mineralna, a dodatkowo wzbogacona o odpowiednią kompozycję dodatków. Oleje mineralne w przeciwieństwie do olejów syntetycznych mają o wiele większą gęstość i lepkość. Wykorzystuje się je głównie do tak zwanych „motoryzacyjnych zabytków i klasyków”. Są to samochody, które powstały właśnie z myślą o smarowaniu mineralnym.

Oleje półsyntetyczne i ich właściwości

Oleje półsyntetyczne i oleje syntetyczne stanowią bardzo podobną, a zarazem odmienną grupę produktów smarnych. Oleje półsyntetyczne posiadają o wiele lepsze właściwości niż oleje mineralne, a także są one o wiele tańsze niż oleje syntetyczne. Standardowo oleje półsyntetyczne są całkowicie uniwersalne. Są one wystarczająco lepkie, by stosować ich przez cały rok, a zapewnią optymalny rozruch pojazdu. Latem będą one świetnie chłodziły silnik. Oleje półsyntetyczne nadają się do zdecydowanej większości pojazdów. Niemniej jednak nie zaleca się ich stosowania w przypadku tych aut, których jednostki silnikowe wymagają specjalistycznych środków smarnych.

Oleje syntetyczne – czyli jakie?

Oleje syntetyczne, kierowcy często nazywają jednymi z najdoskonalszych środków, jakie są tylko dostępne na rynku. Są one produkowane na najwyższej jakości bazie z dodatkami wysokiej klasy. Oleje syntetyczne wyróżniają się ogromną trwałością i są one całkowicie odporne na utlenianie. Nie ma problemu by z ich pomocą utrzymać czystość w silniku. Oleje syntetyczne cechuje również niska gęstość i niska lepkość. Oleje te mogą być stosowane praktycznie w każdym z silników. Niemniej jednak najlepiej sprawdzają się w jednostkach nowej generacji, które są zwykle precyzyjne, wysilone, a jednocześnie są one ekonomiczne. Wówczas potrzebują najwyższej klasy olejów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here