Podróżowanie ze zwierzętami – kompleksowy przewodnik

0
134
Podróżowanie ze zwierzętami

Szykuje się wakacyjny wyjazd i znowu zastanawiamy się, jak zorganizować opiekę dla naszego zwierzaka? Wielu właścicieli traktuje zwierzęta domowe niczym członków rodziny. I nie ma się czemu dziwić. Są to przecież nasi codzienni towarzysze na dobre i na złe. Może by tak więc zabrać pupila w podróż? Koncepcja ta wcale nie musi być szalona. Wyjazd wakacyjny to świetna okazja do tego, by spędzić ze zwierzęciem więcej czasu. A poza tym zdecydowanie warto stawiać sobie w życiu wysokie poprzeczki… A więc do dzieła!

Podstawowe zasady podróżowania ze zwierzętami

O czym trzeba wiedzieć i jak się przygotować do podróży ze zwierzęciem? Przede wszystkim konieczna będzie świetna organizacja i doskonały plan, poparte drobiazgową wiedzą na temat przepisów obowiązujących w danych krajach, gdy wybieramy się w podróż zagraniczną. Należy najpierw sprawdzić, czy zwierzę będzie w ogóle można zabrać ze sobą.

Podstawowe zasady podróżowania ze zwierzętami

Bez względu na to, czy wybieramy się na wakacje samochodem, samolotem, pociągiem czy autokarem to zawsze priorytetem powinno być dla nas zadbanie o przyjemną, bezstresową i bezpieczną podróż ze zwierzęciem. Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad tym, czy nasz pupil dobrze zniesie takie warunki. Jest to kwestia absolutnie priorytetowa. Nie można działać w tym przypadku na siłę. Zestresowane zwierzę sprawi bowiem, że podróż także i dla nas nie będzie relaksująca. Nie zabierajmy ze sobą zwierząt chorych, czy osłabionych z racji wieku.

Odpowiedzmy sobie na podstawowe pytania. Czy nasz pupil dobrze znosi przebywanie w klatce lub transporterze przez dłuższy czas? Czy nie jest aby zwierzęciem nerwowym i podatnym na stres? Właściciele najlepiej znają swoich pupili i są za nich odpowiedzialni. Trzeba więc koniecznie podjąć właściwą decyzję. Gdy jesteśmy pewni, że nasz zwierzak świetnie poradzi sobie w podróży, nadchodzi czas na dokładne planowanie wyjazdu i zapoznawanie się z obowiązującymi przepisami.

Podróżowanie ze zwierzętami na terenie Unii Europejskiej i w krajach trzecich

Wiele zależy od tego, z jakim zwierzakiem podróżujemy. Jeśli wybieramy się do kraju UE z psem, kotem lub fretką to nasz pupil musi mieć wszczepiony mikrochip i być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Trzeba również posiadać dla zwierzaka dokument identyfikacyjny, czyli paszport. Każdorazowo należy sprawdzić, czy nie obowiązują czasem inne, dodatkowe wymogi państw członkowskich. Przykładowo, może to być chociażby właściwa profilaktyka pasożytnicza w przypadku przemieszczania psów do państw członkowskich wymienionych w rozporządzeniu UE 2018/878 i do Norwegii. Niektóre państwa członkowskie nie pozwalają na wwóz na swoje terytorium ras psów uważanych za niebezpieczne. Na przykład Pitbulla czy Rottweilera.

W stosunku do pozostałych zwierząt, które mogą towarzyszyć podróżnym w krajach UE, nie ma określonych specjalnych wymagań. Mowa jest tutaj o gryzoniach, ptakach, gadach, płazach, czy też królikach. W tych przypadkach należy jednak upewnić się, czy przepisy danego kraju nie stanowią inaczej. Wszystkie zwierzęta gatunków chronionych powinny posiadać odpowiednią dokumentację. Informacji na ten temat udziela Ministerstwo Środowiska. Jeśli podróżujemy z naszym pupilem do krajów spoza UE to po więcej informacji należy zwrócić się do właściwej placówki dyplomatycznej, bądź konsularnej.

Podróż samochodem czy samolotem? Niezbędne optymalne przygotowanie

Jak zapewnić zwierzęciu bezstresowe podróżowanie samochodem? Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią liczbę przystanków. W przypadku podróży całodniowej pies lub kot będą potrzebować przynajmniej pięciu przystanków na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych. A gdy zwierzę jest zestresowane lub pije dużo wody to nawet więcej.

Coraz więcej osób decyduje się dziś na podróżowanie samolotem. Co trzeba wiedzieć w takiej sytuacji? Należy na pewno zapoznać się z regulaminem danej linii lotniczej. Każdy przewoźnik ma specjalne wymagania odnośnie przewozu zwierząt. Nie na każdy pokład samolotu będziemy mogli wejść z pupilem. Za przewóz zwierzaka linie lotnicze pobierają opłaty zależne od wielkości zwierzęcia, czy też sposobu jego przewozu. Najczęściej w kabinie pasażerskiej  może towarzyszyć nam zwierzę ważące do 8 kg, umieszczone w odpowiednim transporterze. Większe zwierzęta mogą przeważnie podróżować w luku bagażowym. Przewóz zwierzaka trzeba wcześniej zgłosić, by zarezerwowano dla niego miejsce w samolocie.

Podróż samochodem czy samolotem Niezbędne optymalne przygotowanie

Gotowi na lot ze zwierzakiem domowym? Czas zainteresować się najlepszymi ofertami linii lotniczych i zarezerwować wakacje w atrakcyjnej cenie. Koniecznie sprawdźmy loty Kraków Barcelona – eSky.pl. Dzięki specjalistycznej platformie zorganizujemy kompleksową podróż z noclegiem. Od teraz możemy zwiedzać Stary Kontynent taniej na własną rękę!

O czym jeszcze trzeba pamiętać podróżując ze zwierzakiem?

Każdorazowo upewnijmy się, czy wybrane miejsca noclegowe są przyjazne zwierzętom i czy będziemy musieli uiścić za nie dodatkową opłatę. Zorientujmy się, jak przewozić pupili środkami komunikacji publicznej, jeśli oczywiście zamierzamy z nich korzystać. Wcześniej sprawdźmy, w jakich restauracjach spokojnie zjemy kolację ze zwierzakiem. Jakie atrakcje turystyczne będą dostępne? Trzeba zapoznać się z regulaminami konkretnych obiektów i popularnych miejsc. Czy wejdziemy z psem na szlak górski albo do parku narodowego? Czy bezproblemowo zwiedzimy ogrody?

Wcześniej sprawdźmy, gdzie w pobliżu miejsca wakacyjnego pobytu  znajdują się szpitale i lecznice dla zwierząt. Gdy wybieramy się za granicę to koniecznie poinformujmy o tym weterynarza. Lekarz przepisze preparaty, które uchronią zwierzę przed ewentualnymi pasożytami, z którymi nie styka się na co dzień.

Najczęściej podróżujemy z naszym wiernymi, czworonożnym przyjacielem. Ważne będzie wówczas stworzenie listy potrzebnych rzeczy. Wśród nich koniecznie musi znaleźć się legowisko z ulubionymi zabawkami oraz miska na jedzenie i ulubione przysmaki. Karmę najlepiej podzielmy na dzienne porcje. Nie zapomnijmy o kagańcu, obroży, smyczy, szelkach, czy też smyczy z amortyzatorem, szczotce i innych akcesoriach pielęgnacyjnych. Wszystkie potrzebne rzeczy zwierzaka najlepiej jest spakować w osobną torbę, plecak albo saszetkę z funkcjonalnymi przegródkami. Potrzebny będzie oczywiście odpowiedni transporter. Jeśli wybieramy się w podróż samolotem to upewnijmy się, czy akcesorium to spełnia wymogi IATA (International Air Transport Association).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here