Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym w łazienkach są oczywiście płytki. Praktyczne, łatwe w utrzymaniu i umożliwiające optyczne powiększenie pomieszczenia. Jak dobrać je odpowiednio, jeśli szykujemy się na instalację kabiny typu walk-in?
Kabina na miarę naszych czasów
Kabina, a właściwie przestrzeń, jaką tworzy ściana szkła kabiny walk-in może optycznie powiększyć wnętrze nawet małej łazienki w bloku. Kabina walk-in to doskonałe rozwiązanie zarówno dla łazienek bardzo przestronnych, a właściwie pomieszczeń na kształt pokoju kąpielowego, jak i mało ustawnych łazienek bloków z wielkiej płyty oraz łazienek na poddaszach. Kabina walk-in to tak naprawdę wydzielona w łazience przestrzeń, w której nie ma brodzika ani ruchomych elementów, bo całe zadanie kabiny spełnia płyta szkła i podłoga z odpowiednim spadem i dobrze wykonanym odpływem. Taka przestrzeń, by była prawdziwie wydzielona z pozostałej powierzchni łazienki powinna przede wszystkim mieć dobre tło, czyli być wykończona innymi płytkami niż te zastosowane w pozostałej części łazienki.
Tło ma znaczenie
Każdy dobry sklep z płytkami oferuje całe kolekcje płytek łazienkowych, które sprawdzą się, jeśli konieczne jest optyczne odcięcie poszczególnych części pomieszczenia łazienki. I tak mamy np. połączenia kolorów piaskowych i beżowych z motywami znanymi ze starożytnego Egiptu czy komplet składający się z zimnych błękitów z szarościami. Tego typu zestawienia mogą być stosowane przy podziale łazienki na część toaletową i kąpielową, ale spełniają też oczekiwania osób, które chcą odciąć suche ściany łazienki od tych zlokalizowanych za szkłem kabiny walk-in. Pamiętajmy, że łazienka, w której czujemy się dobrze, nie może tworzyć zamkniętej przestrzeni, bo zwykle jest za mała, by stwarzać poczucie przestronności przy jednym kolorze. Kolorystyczne odcięcie ściany za toaletą czy pod prysznicem zawsze optycznie powiększa pomieszczenie i sprawia, że można poczuć się w nim bardziej komfortowo.
Ciemne tło dla jasnych sytuacji
By przestrzeń pod prysznicem w kabinie walk-in bardziej rzucała się w oczy, a jednocześnie nie zmniejszała optycznie wnętrza, powinna być ciemniejsza niż pozostałe ściany łazienki. W takiej opcji dobrze się sprawdzą wielkie płytki przypominające beton lub kamień. Jeśli natomiast łazienka utrzymana jest w bardzo stonowanych, przestrzeń pod prysznicem można wypełnić płytkami przypominającymi wschodnią mozaikę, wzory arabskie czy kształty i symbole pochodzące z dalekiego wschodu (Japonia, Korea, Chiny). Dobrym tłem dla białej łazienki w przestrzeni kabinowej będzie skorzystanie z zalet koloru. Prysznic kojarzy się przede wszystkim z aktywnością, bo jest szybszą opcją niż kąpiel do pozbycia się brudu czy pobudzenia. Dlatego płytki ceramiczne w tej przestrzeni mogą być bardzo kolorowe i fantazyjne.
Przestrzeń stworzona w łazience, jeśli jest dobrze zorganizowana, zwykle będzie nam służyć dłużej niż aranżacja wnętrza w salonie czy sypialni. Zawsze warto więc głęboko zastanowić się nad jej projektem i zaprosić do jego wykonania fachowców, którzy wydłużą żywotność poszczególnych elementów łazienki.