Wiele osób marzy o posiadaniu kina domowego, dzięki któremu będą mogli cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie. Filmy czy nagrania z koncertów wyglądają znacznie lepiej na dużym ekranie, zwłaszcza kiedy zostają odtworzone z każdym szczegółem dźwięku i obrazu. Aby było to możliwe, warto zainwestować w specjalnie do tego celu przygotowany projektor.
Dlaczego projektor jest lepszy od telewizora?
To pytanie można zadać sobie na samym początku, zastanawiając się, czy w ogóle warto inwestować w projektor. Posiada on jednak wyraźną przewagę nad telewizorem w postaci możliwości wyświetlenia kilkudziesięciokrotnie większego obrazu. Dzięki temu wzrok widza skupiony jest tylko na tym, co dzieje się na ekranie, który zajmuje całe pole widzenia. W efekcie może on poczuć się jak w kinie i dosłownie zagłębić w fikcyjny świat filmu czy gry komputerowej.
Kolejną zaletą wysokiej klasy projektora jest doskonała jakość obrazu ze względu na wysoką rozdzielczość, połączona z wiernym odwzorowaniem kolorów. Nie bez znaczenia są także kontrast i jasność, które pozwalają na odtwarzanie filmów praktycznie w każdych warunkach. Najlepsze efekty co prawda uzyskiwane są w specjalnie przygotowanych, zacienionych pomieszczeniach, ale również w zwykłym pokoju możemy cieszyć się obrazem wysokiej jakości.
Czym się kierować, wybierając projektor?
Projektory do kina domowego dostępne na rynku cechują się różnymi parametrami. W celu wybrania najbardziej odpowiedniego, przede wszystkim należy zastanowić się, do czego będzie on zazwyczaj wykorzystywany. Jeśli ma służyć do oglądania filmów nagranych na Blue-Ray, to ich wysoka jakość będzie wymagała projektora o rozdzielczości 4K. Jeśli jednak posłuży on do odtwarzania nagrań wykonanych w mniej zaawansowanej technologii, wystarczająca może być rozdzielczość 1080p HD. W drugim przypadku nie ma sensu przepłacać, gdyż i tak projektor na wejściu otrzymałby niższą jakość nagrania niż jego możliwości, a zatem nie mógłby wykorzystać całego potencjału.
Warto zastanowić się także, dla ilu osób z reguły będą odbywać się seanse. Czy jedynie dla dwuosobowej rodziny, czy może dla licznej grupy znajomych? Jak duże oraz jak jasne jest pomieszczenie, w którym znajdzie się kino domowe?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą ustalić, jakiej wielkości powinien być ekran do projektora (im więcej osób, tym większy), a zarazem współczynnik kształtu obrazu, wyświetlanego przez urządzenie. Ten ostatni zazwyczaj wynosi 16:9. Kwestia oświetlenia pomieszczenia przekłada się z kolei na wybór projektora do kina domowego o odpowiedniej jasności. Zasada jest przy tym prosta: im jaśniej w pokoju, tym wyższa powinna być jasność urządzenia.
Ostatnia ważna sprawa to żywotność lampy oraz wytrzymałość i jakość materiałów, z których został wykonany projektor. Od nich zależy, jak długo posłuży, zatem warto zainwestować w takie wykonanie, którym będziemy cieszyć się przez wiele lat.