Jeżeli zależy Ci na najlepszej ochronie prawnej swojej marki to powinieneś ją zarejestrować w Urzędzie Patentowym. Spójrz na to jak na inwestycję a nie koszt. Dzięki temu zapobiegniesz wielu problemom w przyszłości. Na przykład sporom o prawa do swojej marki. Pytanie które możesz sobie teraz zadawać to: ile trwa procedura rejestracji? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Jak długo trwa proces rejestracji znaku towarowego?
Jeżeli nie pojawią się żadne komplikacje to postępowanie nie powinno trwać dłużej niż 6 miesięcy. Istnieje jednak kilka okoliczności, które mogą wydłużyć ten termin. Głównie chodzi tutaj i błędy zgłaszającego.
Jednym z takich często popełnianych błędów jest brak wskazania we wniosku do oznaczania jakich towarów i usług ma służyć znak. Równie częstym błędem, niepotrzebnie wydłużającym postępowanie, jest posługiwanie się potocznym słownictwem. W praktyce ich popełnienie może wydłużyć całe postępowanie nawet o kolejne pół roku.
Zobacz również:
- Prawa autorskie do logo. Czy aby na pewno należą do Ciebie?
Przygotowanie do zgłoszenia znaku towarowego
To ważny etap. Tutaj powinieneś skompletować wszystkie dokumenty oraz zacząć od pogłębionego badania zdolności rejestrowej swojego znaku towarowego. Takie badanie powinno dać odpowiedź na pytanie czy w znaku nie ma elementów, które uniemożliwią rejestrację. Np. symbol czerwonego krzyża. Poza tym należy zweryfikować nie tylko identyczne znaki już zarejestrowane ale także te podobne.
Jeżeli nie chcesz tutaj popełnić błędu to zleć wszelkie formalności rzecznikowi patentowemu. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wydania decyzji negatywnej, a trwa zazwyczaj nie dłużej niż tydzień. Już na tym etapie może się okazać, że konieczne jest dokonanie pewnych modyfikacji w oznaczeniu, aby jego rejestracja była w ogóle możliwa.
Czy mogę samodzielnie dokonać analizy marki?
Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest łatwo samemu sprawdzić, czy dana nazwa czy logo są wolne i mają szansę na rejestrację. Samodzielnie można jedynie wyeliminować ryzyko zgłoszenia oznaczenia identycznego jak już obecne na rynku. Tymczasem równie ważna jest analiza na podobieństwo, do której potrzebna jest już wiedza prawnicza.
Pamiętaj przy tym, że nie jest ważne czy według ciebie znaki są kolizyjnie podobne czy nie. Liczy się jedynie to jak Twoją sprawę oceni Urząd Patentowy lub sąd jeżeli ktoś Cię pozwie.
Sięgnięcie po pomoc rzecznika patentowego jeszcze przed zgłoszeniem wniosku o rejestrację oznaczenia pozwala zaoszczędzić czas w bardzo prosty sposób. Jeśli bowiem okaże się, że podobne oznaczenie już funkcjonuje na rynku, dowiesz się o tym nie wcześniej niż kilka miesięcy po złożeniu wniosku – na etapie sprzeciwowym. Albo i dużo później, gdy konkurent złoży wniosek o unieważnienie twojego znaku towarowego w związku z naruszeniem jego praw.
Jak wygląda profesjonalna ocena zdolności rejestrowej?
Składa się ona z kilku etapów. Najpierw rzecznik patentowym sprawdza, czy dana nazwa może być w ogóle znakiem towarowym. Zdolność odróżniająca, bo o nią chodzi, jest bowiem absolutnie niezbędna do rejestracji. Nie mają jej chociażby nazwy opisowe, czyli wskazujące wprost na przedmiot usługi. Inną przeszkodą są oznaczenia naruszające dobre obyczaje bądź zachęcające do złamania prawa, obraźliwe, zawierające symbole narodowe, patriotyczne, kulturowe. Są to bezwzględne przeszkody rejestrowe które uniemożliwiają rejestrację.
Następnie rzecznik patentowym przeprowadza analizę prawną marki. Sprawdza, czy podobne oznaczenia nie zostały już zarejestrowane. Aby ocenić, czy znaki są do siebie podobne, konieczna jest znajomość wypracowanych przez orzecznictwo reguł kolizyjnych, a także spore doświadczenie w badaniu marki. Nie bez znaczenia jest również używane przez profesjonalistów specjalistycznego oprogramowania.
Końcowym etapem procesu są wnioski i rekomendacje rzecznika. Jeśli twoje oznaczenie nie ma szans na rejestrację, specjalista doradzi, jak go przerobić.
Wniosek o rejestrację znaku towarowego – i co dalej?
Jeśli wszystko jest w porządku i twój znak ma szansę na rejestrację, rzecznik patentowy zajmie się również wszelkimi formalnościami. Pierwszym etapem postępowania przed Urzędem Patentowym jest badanie zgłoszenia od strony formalnej, co powinno potrwać nie dłużej niż 2 miesiące.
Następnie ma miejsce etap sprzeciwowy – teraz konkurencja będzie mogła w ciągu 3 miesięcy zgłosić sprzeciw wobec rejestracji twojego oznaczenia. Przy braku sprzeciwu w ciągu kolejnego miesiąca otrzymasz świadectwo ochronne na swój znak towarowy. Cała procedura trwa 6-7 miesięcy, a 10-letni okres ochrony liczy się od dnia złożenia wniosku.
Ochrona znaku towarowego za granicą
Możesz zdecydować się także na ochronę znaku we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Czas oczekiwania na wydanie decyzji jest nieco krótszy, jednak procedura nieco się różni. Otóż na etapie sprzeciwowym EUIPO, czyli Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, informuje właścicieli podobnych unijnych znaków towarowych o złożonym przez ciebie wniosku. A to oznacza, że swoim zgłoszeniem możesz donieść na siebie swojej konkurencji.
Możesz też chronić swój znak towarowy poza obszarem Unii Europejskiej, w dowolnym wybranym przez siebie kraju. Wówczas zgłoszenia należy dokonać poprzez Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (w skrócie WIPO). Procedura rejestracji trwa od 12 do 18 miesięcy. Im większy obszar ochrony wybierzesz, tym więcej zapłacisz.
Czynniki wpływające na czas trwania procedury rejestrowej
Po pierwsze są to wspomniane już braki formalne wniosku. Po drugie – stwierdzenie bezwzględnej przeszkody rejestrowej prze eksperta Urzędu Patentowego. Po trzecie zaś ewentualny sprzeciw zgłoszony przez konkurencję. Na te kwestie masz wpływ, bowiem zlecając dokonanie profesjonalnej analizy i prowadzenie twojej sprawy rzecznikowi patentowego, ograniczasz do minimum ryzyko niepowodzenia. Najprostszym sposobem na skrócenie do minimum postępowania jest… nie popełniać błędów.
Czy wydanie świadectwa ochronnego oznacza legalizację mojej marki?
Musisz mieć świadomość, że nawet, jeśli otrzymasz świadectwo ochronne na znak towarowy, to nie jest to jednoznaczne z legalizacją twojej marki. Nawet po latach może on zostać unieważniony, jeśli okaże się, że narusza prawa innych osób. Z tego powodu kluczowe dla bezpieczeństwa Twojego biznesu jest przeprowadzenie prawidłowego badania znaku towarowego.
Mimo tego ryzyka rejestracja znaku towarowego daje najsilniejszą prawną ochronę Twojej marki. Spory o znaki towarowe potrafią kosztować kilkanaście razy więcej niż opłaty urzędowe za ich rejestrację. Sprawdza się więc powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.