Do zadruku cyfrowego służą między innymi tkaniny PCW. Wybór produktów jest stosunkowo szeroki – można dokonać ich podziału w oparciu o różne kryteria. Wyróżniamy między innymi tkaniny roll up czy tkaniny z dodatkową warstwą plastiku. Poniżej krótka charakterystyka wybranych z nich.
Tkaniny do zadruku – najczęstsze zastosowanie
- reklama wielkoformatowa
- reklama na elewacjach budynków
- banery wewnętrzne i zewnętrzne
- stoiska na targach
- elementy kasetonów i liter przestrzennych
- ekspozytory typu roll-up
- ramki
- wystawy sklepowe i punktów usługowych
Tkaniny do zadruku – powlekane i laminowane
Tkaniny powlekane. Proces ich produkcji polega na wylaniu pasty PCW na siatkę z poliestru, którą następnie rozprowadza się nożem lub walcem. Są odpowiednie do różnych reklam, głównie średnio- i długookresowych. Są wyjątkowo trwałe i przede wszystkim są one dedykowane do dużych instalacji.
Tkaniny laminowane. Laminowanie na gorąco folią PCW poliestrowego włókna pozwala uzyskać ten rodzaj tkanin. Można na nich z powodzeniem wykonywać krótkookresowe aplikacje. Są łatwe w obróbce, polecane do wydruków od kilku do kilkunastu mkw.
Tkanina z warstwą plastiku – dla lepszej trwałości
Reklamy wielkoformatowe, głównie ekspozycje zewnętrzne, muszą być bardzo trwałe i odporne na różne czynniki atmosferyczne, mechaniczne czy chemiczne. Wybrane tkaniny do zadruku powleka się też warstwą tworzywa sztucznego, aby podnieść trwałość takiego materiału. Dzięki takim działaniom świetnie sprawdza się on do długookresowych zastosowań.
Frontlit – tkanina poliestrowa do zadruku jednostronnego
Frontlit to materiał z opcją podświetlenia od frontu, zadrukowany jednostronnie. Można go wykorzystać m.in. do instalacji na ścianach oraz do instalacji samodzielnej, czyli bez podłoża. Dostępny jest frontlit z białym lub czarnym tyłem, laminowany lub powlekany. Poza tym jest to materiał odporny na marszczenia i rozdarcia, można go rozciągać.
Backlit – tkanina służąca do podświetlenia od tyłu
Materiał o podobnej wytrzymałości, ale jednostronnie zadrukowany, służący do podświetlenia od tyłu. Można też zadrukować go dodatkowo od spodu, aby uzyskać lepsze nasycenie barw. Służy przede wszystkim jako lico kasetonów czy liter przestrzennych. Jeśli wielkość znaków nie pozwala na zastosowanie płyt PMMA, PC czy PET, backlit na pewno się sprawdzi. Można też zdecydować się na materiał lakierowany, służący głównie do oklejania foliami samoprzylepnymi, idealny do aplikacji długookresowych, których nie da się uzyskać za pomocą cyfrowego druku.