Histerektomia to jedna z najczęściej wykonywanych ginekologicznych procedur zabiegowych. Przeprowadza się ją tylko wtedy, gdy zachodzą ku temu istotne wskazania. Chociaż zabieg ratuje życie pacjentek, to czasem wiąże się z poważnymi powikłaniami, takimi jak wypadanie pochwy – zobacz, jak leczyć tę dolegliwość.
Wypadanie pochwy – powikłanie po zabiegu histerektomii
Co zrobić, gdy kobietę dotyka wypadanie pochwy po usunięciu macicy? Leczenie poważnej dolegliwości należy rozpocząć jak najszybciej – dzięki temu istnieje duża szansa, że terapia będzie skuteczna. Wypadanie pochwy po histerektomii jest bardzo rzadkim powikłaniem. Z reguły są to skomplikowane przypadki, jednak istnieją skuteczne procesy terapeutyczne, które pomagają rozwiązać kobiece problemy. Odpowiednia terapia pozwoli pacjentce normalnie funkcjonować i ograniczy uczucie dyskomfortu. Każda pani, która podejrzewa u siebie wypadanie pochwy, powinna jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Szybkiej i fachowej pomocy udzieli ginekolog prywatnie. Wrocław to jedno z miast, gdzie pacjentka znajdzie doświadczonego lekarza.
Jakie są objawy wypadania pochwy?
Wypadanie narządu rodnego powoduje różne, nieprzyjemne objawy. Kobiety często odczuwają ból i dyskomfort, jednak nie są świadome, jak poważne podłoże mogą mieć te dolegliwości.
Sygnały alarmujące to m.in.:
- uczucie ciała obcego w pochwie,
- ból w okolicach krzyża i podbrzusza,
- parcie na stolec,
- dyskomfort w trakcie współżycia seksualnego.
Niepokojące objawy należy skonsultować ze specjalistą. Czasem dolegliwości towarzyszące kobiecie są mało charakterystyczne – aby postawić diagnozę, konieczne będzie wykonanie przezpochwowego USG, które może przeprowadzić ginekolog prywatnie. Wrocław jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce, gdzie przyjmują specjaliści leczący to schorzenie.
Wypadanie pochwy po usunięciu macicy. Leczenie i postępowanie
Istnieją niezabiegowe oraz zabiegowe metody, które powstrzymują wypadanie pochwy po usunięciu macicy. Leczenie może obejmować obserwację, pessary, ćwiczenie mięśni dna miednicy oraz terapię hormonalną. W poważnych przypadkach lekarze podejmują się leczenia operacyjnego. Kobiety, które nie planują już współżycia seksualnego, mogą poddać się zabiegowi zamknięcia pochwy. Panie marzące o powiększeniu rodziny powinny zastanowić się nad plastyką pochwy, która pozwoli odtworzyć pierwotną anatomię narządów rodnych z zachowaniem funkcji seksualnych. Metoda leczenia jest uzależniona od skali powikłań, wcześniej przebytych operacji, doświadczenia lekarza oraz preferencji pacjentki.