Kupując biżuterię, czy to dla siebie, czy na prezent, warto zwrócić uwagę na ilość kruszcu zużytego do jej produkcji. Aby móc to łatwo sprawdzić, trzeba zrozumieć, na czym polegają tzw. próby. Poniżej wyjaśniamy, jakie są próby złota i srebra oraz co warto o nich wiedzieć.
Złoto jest bardzo trwałe, jednak jednocześnie charakteryzuje się wysoką ciągliwością i kowalnością. Ze względu na takie właściwości, do biżuterii oraz innych wyrobów ze złota dodawane są rozmaite metale o większej twardości np. miedź czy srebro. To ostatnie jest znacznie twardsze i tańsze od złota, dlatego produkty ze srebra zawierają niewielką ilość innych metali. Co to wszystko ma wspólnego z próbami złota i srebra?
Czym są próby złota i srebra?
Próba to nic innego, jak parametr określający ilość kruszcu zawartego w danym produkcie. Uściślając, wskazuje on liczbę jednostek czystego złota lub srebra, jakie przypadają na 1000 jednostek masy stopu wykorzystanego do produkcji danego wyrobu. Jeśli przypada ich np. 585, jest to równoznaczne z tym, że próba wynosi 585, a produkt składa się w 58,5% ze złota lub srebra. Pozostałe 41,5% stanowi domieszka innych metali, która ma nadać wyrobowi pożądanych właściwości – w przypadku biżuterii może być to np. określony kolor.
Jakie są próby złota?
Ponieważ produkty mogą zawierać różną ilość srebra lub złota, różne są też próby kruszcu. W przypadku złotej biżuterii najczęściej mamy do czynienia z próbą 750, 585 lub 333, która jest najniższą, jaką stosuje się w renomowanych produktach jubilerskich. Co oczywiste, im wyższa jest próba, tym więcej trzeba zapłacić za dany pierścionek, naszyjnik lub kolczyki.
Co ważne, próby złota są określane nie tylko w opisany sposób, ale również cyframi i w karatach (symbol Ct). W jubilerstwie często można spotkać się z tą ostatnią miarą, choć w praktyce jest ona mało intuicyjna i przysparza wielu trudności. Dobrze jest jednak wiedzieć, że produkty wykonane z czystego złota (próby 999,9) mają 24 Ct, a wyroby o mniejszej zawartości kruszcu oznaczane są odpowiednio mniejszą liczbą karatów.
Jakie są próby srebra?
Próby srebra są wyższe niż złota, ponieważ jest ono metalem znacznie twardszym i tańszym. Srebrne produkty nie wymagają zastosowania dużej ilości domieszki innych metali, dlatego naszyjniki, kolczyki i inne wyroby jubilerskie wykonuje się ze srebra próby 925, 875, 830 lub ewentualnie 800. Podobnie jak w przypadku złota, im wyższa jest próba, tym więcej srebra zawiera dany produkt.
Czy najlepsze są produkty z wysoką próbą złota lub srebra?
Osobom mniej zaznajomionym z tematem może się wydawać, że najlepiej jest skupić się na produktach o dużej zawartości złota lub srebra. Tymczasem w praktyce jest to kluczowe głównie dla inwestorów, którzy chcą nabyć sztabki lub monety inwestycyjne. W przypadku wyrobów jubilerskich próby złota i srebra oczywiście również mają znaczenie, jednak trzeba pamiętać, że kluczowa jest tutaj estetyka i twardość produktów. Używanie większej ilości domieszki innych metali jest w jubilerstwie czymś naturalnym, a wręcz pożądanym.
Warto zajrzeć również do artykułu: https://touspolska.pl/blog/jakie-sa-proby-zlota, który pozwoli lepiej zrozumieć omawiany temat, a także ułatwi dokonywanie bardziej świadomych zakupów jubilerskich.
Artykuł sponsorowany.